Jedna tableta Aspirinu denně sníží podle vědců riziko nákazy Covid-19 až o třetinu

Vědci zjistili, že u lidí užívajících aspirin je nejenom méně pravděpodobné, že chytí koronavirus, ale také se rychleji uzdraví, pokud se nakazí virem / Wikimedia Commons
Studie izraelských vědců potvrzuje, že užívání aspirinových pilulek může pomoci chránit před infekcí koronaviry. Údaje od více než 10 000 lidí, kteří byli testováni na Covid-19 v období od února do června 2020, odhalily, že jedna tableta aspirinu (75 mg) denně vedla k 29% snížení rizika nákazy virem.

Dosud sice není přesně známo, jak přesně může aspirin zabránit infekci koronavirem, ale autoři se domnívají, že jeho antivirové vlastnosti pocházejí ze schopnosti změnit reakci imunitního systému na patogen.

Jde o zjištění ze studie provedené izraelskými vědci z Leumit Health Services, Bar-Ilan University a Barzilai Medical Center. Data pacientů z databáze byla analyzována a výsledky vědce překvapily.

Sedmdesát tři lidí, kteří měli pozitivní test, užívalo aspirin, což představuje jeden z devíti všech pozitivních případů. 16 % lidí (zhruba každý šestý), kteří měli negativní test, však užívalo aspirin. Snížení rizika z jednoho na druhého představovalo více než čtvrtinu (29 %).
 
V průměru byli lidé užívající aspirin o 14 let starší, měli nadváhu, ale nebyli obézní, na rozdíl od skupiny bez aspirinu, a měli větší pravděpodobnost cukrovky, vysokého krevního tlaku a CHOPN (chronické obstrukční plicní nemoci). 

Vědci také zjistili, že u lidí užívajících aspirin je nejenom méně pravděpodobné, že chytí koronavirus, ale také se rychleji uzdraví, pokud se nakazí virem. Průměrná doba mezi prvním pozitivním testem pacienta a jeho druhým negativním testem klesne z 21,9 dne na 19,8 dne, když užívají aspirin denně. Velká celostátní studie odhalila, že užívání aspirinu je spojeno se sníženou pravděpodobností pozitivního výsledku testu na Covid-19.
 
Když tělo detekuje virovou infekci, produkuje interferon I (IFN), který řídí buněčnou reakci na útočníka. Avšak viry RNA, jako je SARS-CoV-2, které způsobují Covid-19, unikají rozpoznávání vyhýbáním se IFN. Virus nutí tělo produkovat více chemické látky zvané prostaglandin E2 (PGE2), která inhibuje IFN a způsobuje destrukci některých bílých krvinek. Protože nízká dávka aspirinu inhibuje biosyntézu PGE2, tento mechanismus může zvýšit antivirovou imunitu indukcí IFN typu I.
 
Zjištění ale vyžadují další výzkum, který provádí studie RECOVERY, projekt vedený Oxfordskou univerzitou. Jedná se o největší a nejkomplexnější studii zkoumající, které léky jsou prospěšné pro pacienty s Covid-19. 

Ukázalo se také, že steroid dexametazon a léky na artritidu tocilizumab a sarilumab jsou účinné při léčbě Covid-19. Dexametazon je lék, který sám o sobě snižuje riziko úmrtí až o 35 %. Další výzkum však zjistil, že lidé, kteří dostávali pouze dexametazon, měli stále úmrtnost 35,8 %, ta ale klesla na 25,3 %, když jim byla také podána jedna dávka tocilizumabu nebo sarilumabu.

Mohlo by vás zajímat

Reklama