Řešíte každý měsíc splátky leasingu? Váš vůz přitom může být zdrojem zajímavých příjmů díky carsharingu

 
Další 3 fotografie v galerii
Průměrný automobil stojí až 96 % času nevyužitý na ulici nebo v garáži / Pixabay
Češi si už zvykli a naučili využívat zprostředkování ubytování v rámci sdílené ekonomiky, carsharing je zatím relativní novinkou. Přesto stále narůstá počet lidí, kteří tuto službu využívají.

ZE SDÍLENÍ TĚŽÍ DVĚ skupiny uživatelů: majitelé vozů, kteří nabízejí své vozy s volnou kapacitou, a uživatelé, kteří automobil nevlastní a ani jej vlastnit nechtějí a svoje potřeby řeší občasnou zápůjčkou.

Počet takto sdílených automobilů všech poskytovatelů se v ČR ke konci roku 2017 odhaduje na 1 500 automobilů. Carsharing využívá zhruba 20.000 uživatelů.

Mezi místa ČR, kde je carsharing nejvíce využíván, patří Středočeský, Moravskoslezský a Jihomoravský kraj spolu s většinou velkých měst.

Jednou ze společností, které nabízejí carsharing v České republice, je SmileCar, jež nabízí více než 600 automobilů. Téměř 50 uživatelů SmileCar nabízí ke sdílení více než jeden vůz a v nabídce nechybí ani luxusní modely jako Porsche Panamera, Ford Mustang nebo Aston Martin V8. Nejoblíbenější značkou půjčovaných automobilů jsou vozy značky Škoda.

Rozvoj carsharingu souvisí se zjištěnými statistikami: průměrný automobil stojí až 96 % času nevyužitý na ulici nebo v garáži a majitel ho využívá jen ze 4 % jeho kapacity, což je zhruba hodina denně. Na druhé straně automobil zapojený do carsharingu by si díky systému půjčování měl na sebe vydělat průměrně již za 9 dnů sdílení (neboli pokryje jednu měsíční splátku leasingu auta).

Mohlo by vás zajímat

Reklama