Klasickým harddiskům již odzvonilo, jejich nástupce nabírá na popularitě

Nejznámější typ pevných disků – plotnový HDD – byl představen již v roce 1956 / Pixabay
Zastoupení klasických pevných disků (HDD) v datových centrech i domácnostech v posledních letech klesá, do důchodu se však nejznámější pevný disk ještě nechystá.

Rychlejší SSD disky postupně vytlačují svého staršího předchůdce, přesto stále nejsou pro každého optimální volbou.

Důvodem bývá vyšší cena i účel, ke kterému mají sloužit. V současné době je podíl obou druhů disků poměrně vyrovnaný, počet objednávek HDD disků nicméně rychle klesá.

Výraz „harddisk“, neboli pevný disk zná asi každý. Nejznámější typ pevných disků – plotnový HDD – byl představen v roce 1956. Zařízení dokázalo pojmout pouhých 5 MB dat na 50 discích o průměru 24 palců.

Samotný harddisk měl velikost ledničky, celá jednotka pak vážila více než tunu. V roce 1976 do hry vstoupila konkurence, úplně první SSD disk (Solid-state drive). Trvalo dalších 35 let, než se tato technologie dostala do mainstreamu.

Nejnovější varianta SSD disků, tzv. NVMe disky, se začaly používat až v roce 2019. NVMe disky jsou mnohanásobně rychlejší než standardní SSD, a přestože se   dnes používají méně než HDD či SSD disky, nabírají na popularitě.

Podle statistik poskytovatele managed hostingových služeb, společnosti vshosting~, objednávalo SSD disky v roce 2018 pouze okolo 35 % klientů. Navíc kvůli ceně často v menších kapacitách a v kombinaci s HDD, kdy SSD disky pokrývaly třeba jen čtvrtinu úložiště.

Dnes jsou SSD disky součástí prakticky každé objednávky, a to v daleko větších kapacitách. Důvodem je jejich rychle klesající cena. Často se využívají servery, kde je díky tomu pouze SSD pole, protože si může zákazník dovolit již větší kapacitu. HDD disky tak na trhu ustupují. U nových instalací za rok 2021 je firma vshosting~ použila pouze v 15 % případů.

Ceny SSD disků zaznamenaly výrazný pokles, dnes již nejsou o moc dražší než HDD. U spotřebitelských počítačů jsou SSD disky o 40–⁠60 % dražší, u serverů je tento rozdíl podobný. Rozpětí ceny se ale zvětšuje u disků s vysokou kapacitou. V roce 2018 však byly SSD dokonce i o 500 % (či dokonce více) dražší.

Mohlo by vás zajímat

Reklama