- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 01. března 2018
- 00:10
Jak poznáte, že trpíte syndromem vyhoření? Těchto pět věcí by vás mělo rozhodně varovat
Prozradíme vám, jakých pět projevů by vás mělo každopádně varovat:
1. Nespavost a utahanost
Přeházené a porušené spánkové vzorce by vám měly být nápovědou toho, že máte syndrom profesního vyhoření. Práce na věcech, co člověka opravdu baví, by ho měla nechávat energeticky nabitým a s pocitem dobře odvedené práce i na konci dlouhého dne.
2. Nemáte podporu v zaměstnání
Špatné řízení nebo prostě chybějící lidé ve firmě na pozicích, co vás podpoří, to k tomu rovněž může hodně přispět. Profesionální workoholici proto nadělají dlouhodobě více škody než užitku.
3. Chybí pýcha
Přepracování a vyhoření spolu sice jdou v ruku v ruce, ale člověk má obvykle zaděláno na tento syndrom při vykonávání práce, na kterou není nijak hrdý nebo je to už nuda.
4. Touha po perfekcionismu
Je to prostá rovnice – když někdo někde usiluje o perfekcionismus a nedaří se mu to, rázem je tu i deprese a vyhoření. Čím více se pak snažíte, tím menší to má přínos. Po čase odpadne koncentrace a i ten nejhloupější úkol je problémem. Bez rovnováhy a jízdy na "plný kotel" budete brzy jedním z postižených.
5. Ani chvilka oddechu
Mít čas na své známé a rodinu, nebo na něco kreativního, nesouvisejícího s prací, to je nutnost, pakliže chcete něco někde dlouhodobě vydržet. Už jste někdy slyšeli, že by vám nějaký moderní kapitalista řekl, že pracujete moc a máte zvolnit? Asi ne, že?
Musíte si ale vybrat, co je pro vás důležitější – aby měl uřvaný šéf prémie na váš úkor (informaci o tom, že pracujete moc a máte vydělávat méně vám dnes pochopitelně nikdo neřekne) nebo vaše zdraví? A že nemáte možnost volby? Vždy máte možnost volby! K čemu jsou drahé věci a VIP dovolená, když je zaplatíte svým zdravím, ať už duševním, anebo fyzickým?
Sdílení
30
Twitter
Komentáře
Email