Šance v boji s rakovinou: Kontroverzní protonová léčba skutečně funguje, poprvé prokázáno experimentálně

 
Další 3 fotografie v galerii
Protonová terapie je oproti konvenční fotonové šetrnější / Proton Therapy Center Czech
V médiích již řadu let probíhá debata, zde je protonová léčba tak zázračná a zda představuje jistotu vyléčení. Lékaři obecně tvrdí, že je to jen jedna z mnoha metod léčby nádorů. Nyní však přichází průlom potvrzující vysokou úspěšnost léčby rakoviny právě protonovou terapií.

Čeští vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR se totiž podíleli na experimentech, které poprvé potvrdily, že využitím proton-borové jaderné reakce se zvyšuje efektivita ničení rakovinných buněk v protonové terapii.

Lasery v mezinárodním centru ELI Beamlines, které řídí Fyzikální ústav AV ČR, jsou účinným nástrojem pro výzkum léčby rakoviny pomocí protonové terapie. Při léčbě nádorových onemocnění konvenční fotonovou terapií se využívá rentgenového záření a záření gama.

Jejich nevýhodou však je, že nejvyšší dávku ničivé energie dostávají tkáně těsně pod povrchem těla pacienta. Pokud se tedy nádor nachází v hloubce, poškozuje se ozářením nejen nádor, ale i zdravá tkáň před ním a za ním, tedy po celé dráze procházejícího paprsku záření.

Protonová terapie je oproti tomu šetrnější, záření zasahuje zdravé tkáně daleko méně, a to pouze před nádorem, nikoli za ním, přičemž nejsilnější dávka se soustřeďuje přímo v nádoru.

Využívá se těžkých nabitých částic zvaných protony, které jsou zacílené přímo do ozařovaného nádoru. Předávají tedy svou ničivou energii daleko přesněji, což umožňuje úspěšný zákrok i v případě, že se v blízkosti nádoru nachází nějaký důležitý orgán.

Vědci v ELI Beamlines hledají postupy, jak ničení rakovinných buněk v protonové terapii ještě zintenzivnit. Nyní experimentální technikou zvanou proton-borová záchytná terapie (Proton Boron Capture Therapy – PBCT) takovou možnost poprvé prokázali.

Mohlo by vás zajímat

Reklama