Země na fotografii z Mezinárodní vesmírné stanice vypadá překvapivě jako Mars

Začátkem května astronaut Thomas Pesquet z ISS fotografoval Zemi, která nebyla modrá, ale rudá / ESA
Při pohledu na strhující fotografii pořízenou astronautem Evropské kosmické agentury (ESA) budete mít Mars jako na dlani. Počkat… je to vůbec Mars?

Země a Mars, modrá a rudá planeta. Jsou to tak odlišné světy. Thomas Pesquet, astronaut ESA se však přesvědčil, že obě planety si mohou být i velice podobné.

Začátkem května Pesquet z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) fotografoval Zemi, která nebyla modrá, ale rudá. „Žádný mrak v dohledu a červené, okrové barvy táhnoucí se až k obzoru,“ popsal astronaut surrealistickou scénu. „Když jsem to viděl, myslel jsem, že obíhám Mars,“ přiznal se.

Jak je to vůbec možné? Vysvětlení je snazší, než si myslíte. Díváme se totiž na výrazně rudou půdu rozžhavené pouště. Pesquet neuvedl, o jakou oblast se jedná, ale web ScienceAlert, který o snímcích informoval, se na základě viditelně temného pohoří domnívá, že by mohlo jít o pohoří Tibesti v pouštní oblasti severního Čadu.
 
Pohoří je součástí Sahary, pouště s výrazně oranžovým pískem, která zabírá 31 procent afrického kontinentu. To, že se díváme na Zemi, také prozrazuje živě modrá atmosféra, mnohem modřejší než řídká atmosféra Marsu.
 
I přesto snímky ukazují, že planety Země a Mars, které jsou od sebe vzdáleny 225 milionů kilometrů, jsou si více podobné, než si myslíme.

Mohlo by vás zajímat

Reklama