Koncem roku 2021 bude aktivních již více než půl miliardy 5G připojení

V Evropě je ovšem nástup 5G pomalejší a starý kontinent nabírá zpoždění oproti Číně a USA / Pixabay
Podle studie Ericsson Mobility Report zůstává přechod na 5G nejrychlejším nástupem nové generace mobilních sítí v historii, každý den přibude přibližně milion nových připojení.

Podle předpokladu společnosti Ericsson přesáhne na konci roku 2021 počet 5G účastníků 580 milionů. Podle odhadu analytiků tak každý den na světě přibyde milion nových účastníků 5G.

Tato zjištění jsou součástí aktuální studie Ericsson Mobility Report a potvrzují předpoklad, že se 5G stane nejrychleji implementovanou generací mobilních sítí. Do konce roku 2026 tak bude prostřednictvím 5G připojeno 60 procent uživatelů mobilních zařízení po celém světě s tím, že počet 5G připojení dosáhne přibližně 3,5 miliardy.

Tempo přechodu na nový standard se ovšem výrazně liší dle globálních regionů. V Evropě je nástup 5G pomalejší a starý kontinent dále nabírá zpoždění oproti Číně, USA, Jižní Koreji, Japonsku a oblasti Perského zálivu, konkrétně zemím Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu (Gulf Cooperation Council). 

Podle očekávání 5G překoná laťku miliardy aktivních připojení o dva roky dříve, než jak tomu bylo v případě sítě čtvrté generace. Mezi klíčové faktory patří raný přechod Číny na novou technologii či brzká dostupnost a cenová dosažitelnost komerčních přístrojů podporujících 5G.

Ostatně již je v prodeji nebo bylo výrobci oznámeno více než 300 modelů 5G chytrých telefonů. Očekává se, že toto tempo si přechod na 5G udrží i v příštích letech, k čemuž přispěje stále se zvyšující důležitost konektivity v post-pandemické ekonomice.

Z celkového počtu 5G připojení v roce 2026 bude podle předpokladů největší část připadat na severovýchodní Asii, v absolutních číslech odhadem 1,4 miliardy připojení. Nejvyšší penetraci novým standardem však analytici očekávají na severoamerických trzích a v zemích GCC, konkrétně 84 respektive 73 procent ze všech připojení v daném regionu.

Mohlo by vás zajímat

Reklama