Pozemní televizní a rozhlasové vysílání je spolehlivé, aktuálním bouřkám navzdory

Rozhlasové a televizní vysílače byly po celou dobu extrémního počasí v provozu / Pixabay
České Radiokomunikace (CRA) potvrdily, že pozemní digitální televizní a rozhlasové vysílání v jimi spravovaných multiplexech přečkalo bouřlivý závěr minulého týdne bez kolizí ve vysílání.

Navzdory obtížným podmínkám nebyly vysílače poškozeny a nedošlo k výpadkům. Pozemní digitální TV a rozhlasové vysílání (DTT) patří k nejspolehlivějším platformám vůbec.

Není závislé na fungování internetu, vysílače mají vlastní záložní systém napájení prostřednictvím diesel agregátů a jsou tak připravené na fungování i v krizových podmínkách.

„Vysílače jsme samozřejmě dozorovali po celou dobu,“ popisuje ředitel regulace CRA Marcel Procházka. „Rozhlasové a televizní vysílače byly po celou dobu extrémního počasí v provozu. Nebyly přímo zasaženy nejhorším větrem, proti bouřkovým jevům jsou však velmi dobře chráněny a k výpadkům obvykle nedochází. Vysílače jsou samozřejmě jako nejvyšší stavby vystaveny nepříznivým meteorologickým jevům, jsou ale velmi dobře konstrukčně zabezpečeny pro tyto nepříznivé situace,“ vysvětluje Marcel Procházka.  

Platformu pozemního vysílání využívá pro příjem televize v Česku přibližně 60 % domácností. Pozemní televizní vysílání pokrývá svým signálem více než 99 % domácností v ČR a pozemní televize je pro diváky jedinou bezplatnou platformou.

Řada programů je navíc dostupná v HD kvalitě. Pozemní televizní vysílání také umožňuje přístup k interaktivním službám, videu na přání a do archívů televizních stanic prostřednictvím červeného tlačítka (technologie HbbTV).

Mohlo by vás zajímat

Reklama