Bouřka často zničí přístroje, elektrickou síť si ovšem chrání dle průzkumu jen 40 procent Čechů

Téměř polovina Čechů udává, že se nějakého poškození majetku v souvislosti s bouřkou obává / Pixabay
Devět z deseti Čechů zažilo v souvislosti s bouřkou výpadek proudu, čtvrtině respondentů pak přepětí v síti pokazilo nějaký elektrický přístroj.

Přesto se však proti bleskům většinou nechrání, nějakou formu prevence volí jen 40 procent lidí. Nejčastěji se jedná o přepěťovou ochranu, záložní zdroje či jejich kombinaci. Zjistil to průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Schneider Electric.

Téměř každý týden v létě upozorňují meteorologové na možnost příchodu silných bouřek. Poškození ale nepřináší jen prudký vítr a déšť, ale i samotné blesky. Následné kolísání napětí zaznamenalo 40 procent Čechů. 90 procent zažilo výpadek proudu. Za následek může mít poškození některých citlivějších přístrojů. 23 procent respondentů v průzkumu uvedlo, že takto o nějaké elektronické zařízení přišli.

„Téměř polovina Čechů udává, že se nějakého poškození majetku v souvislosti s bouřkou obává. Výrazně častěji to pociťují lidé v menších obcích, zatímco ve velkých městech obyvatelé riziko trochu podceňují,“ uvádí Petr Baudyš z divize Secure Power společnosti Schneider Electric. Ve srovnání s loňským průzkumem jsou lidé trochu nervóznější, v roce 2020 se poškození domácnosti vlivem bouřek a blesků obávali čtyři lidé z deseti.

Pokud lidé svou domácnost chrání, volí především přepěťovou ochranu. Činí tak každý třetí respondent. „Toto řešení chrání připojená zařízení před přepětím v napájecí síti, které může nastat nečekaně z různých příčin a dokáže poškodit nebo úplně zničit připojená zařízení,“ říká Baudyš. Opatření není drahé, nákup se pohybuje v řádu stovek korun. Může však ochránit domácí přístroje v hodnotě desítek či stovek tisíc korun. Přepěťová ochrana ale nepomáhá uživatelům při výpadku proudu. K takovému účelu jsou určena jiná zařízení – záložní zdroje (UPS).

Výrazně méně respondentů, jen asi 8 %, volí buď záložní zdroj, nebo jeho kombinaci s přepěťovou ochranou. UPS zásadnímu vybavení pomůže překlenout chvíle výpadku proudu a některá zařízení ochrání i před kolísajícím napětím. Domácnostem přitom obvykle stačí zařízení o výkonu do 500W. Majitelům se vyplatí zabezpečit především routery, počítače, televize, herní konzole, ale i domácí kotle.

Mohlo by vás zajímat

Reklama