Experti odhalili přes 5 000 podvodných webů o Covid-19

V poslední době se staly populární phishingové reklamy na padělané QR kódy / Kaspersky
Jaké techniky používají podvodníci, kteří se snaží zneužít epidemické problémy spojené s Covid-19, zjišťovali analytici bezpečnostní společnosti Kaspersky. Prostudovali si nevyžádané e-maily a phishingové stránky, které souvisejí s pandemií a snaží se ukrást údaje uživatelů.

Mezi nejčastější techniky kyberzločinců patří různé falešné nabídky, například na zlevněné testy na Covid-19, z nichž vedou odkazy na podvržené platební stránky. 

V poslední době se staly populární také phishingové reklamy na padělané QR kódy a očkovací certifikáty, které uživatelé potřebují pro návštěvu restaurace nebo veřejných akcí.

Celkem společnost Kaspersky odhalila přes 5 000 phishingových webů souvisejících s pandemií Covid-19 (v Evropě šlo o 300 vebů, z toho více než třetina připadala na Německo).
  
Podvodné aktivity související s pandemií dosáhly vrcholu v březnu 2021. Během června zaznamenali analytici společnosti Kaspersky mírný pokles, poté ale kyberzločinci svoje aktivity opět zintenzivnili. Během tohoto měsíce bezpečnostní produkty Kaspersky odhalily a zablokovaly o 14 % více phishingových webových stránek s tématikou Covid-19 než letos v květnu.

„U většiny podvodů souvisejících s pandemií se kyberzločinci snaží získat uživatelská data. Často se k tomu používá phishing: uživatel klikne na odkaz z reklamy nebo e-mailu a dostane se na stránku, kde je požádán o zadání osobních údajů a údajů o platební kartě. Jakmile útočníci tyto informace získají, mohou je zneužít k odcizení peněz z účtu oklamané osoby. Když uvidíte zprávu týkající se Covid-19, doporučujeme vždy překontrolovat, zda informace pochází z oficiálního zdroje, a nikdy neposkytovat své osobní údaje podezřelým webovým stránkám,“ varuje Alexey Marchenko ze společnosti Kaspersky.

Mohlo by vás zajímat

Reklama