- Radek Chlup
- Věda a vesmír
- 30. srpna 2021
- 07:54
Unikátní masožravá rostlina čerpá štětinkami na stonku živiny z malého hmyzu
T. occidentalis roste podél západního pobřeží Severní Ameriky, od Aljašky až po Kalifornii. Přestože rostlinu botanici znají od 19. století, nevěděli, proč T. occidentalis roste v bažinatých oblastech chudých na živiny a chybí jí gen, díky němuž ostatní rostliny čerpají energii ze slunečního světla.
Experti měli podezření, že čerpá živiny z malého hmyzu, ale neměli k tomu důkazy. Až do teď. Botanici z univerzity Britské Kolumbie pod vedením Seana Grahama potřebovali zjistit, zda rostliny čerpají živiny z mrtvého hmyzu. Tým provedl v parku Cypress v Britské Kolumbii polní experimenty a výsledky určil izotopovou analýzou a modely.
T. occidentalis konzumuje hmyz srovnatelně se známými masožravými rostlinami, ale stylově. Z lepkavých štětinek vytéká trávící enzym, který kořist rozkládá a rostlina štětinkami z oběti čerpá živiny.
Tak jako ostatní masožravé květiny, také T. occidentalis potřebuje pro množení opylovače. Většina masožravých rostlin má pasti umístěny dále od květu, T. occidentalis ale nikoliv. Aby je ochránila, štětinky nejsou dost silné, aby větší opylovače jako včely či motýly uchytily. Malý hmyz je ovšem v pasti.
T. occidentalis naznačuje, jak se mohly vyvinout některé masožravé druhy. V půdě chudé na živiny může být pro rostliny výhodnější vyvinout tyto lepkavé štětinky určené k lovu hmyzu. Tímto způsobem se z nich nakonec stanou masožravci, domnívají se vědci.
Zdroj: National Academy of Sciences
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email