Nový měřicí nástroj NetTest zjistí rychlost internetu

Výhodou nástroje NetTest je možnost tzv. certifikovaného měření / Pixabay
Český telekomunikační úřad spustil včera NetTest, nástroj na měření rychlosti služby přístupu k internetu. Nahradil dříve Úřadem doporučovaný nástroj NetMetr.

Nový nástroj NetTest Český telekomunikační úřad přímo provozuje. Spuštění v blízké době doprovodí informační kampaň pro veřejnost, která bude vyzývat spotřebitele, aby dbali o svá práva v oblasti služeb přístupu k internetu – měli povědomí o povinnostech poskytovatelů, měřili a kontrolovali si smluvně deklarovanou rychlost a případně nevyhovující kvalitu služby reklamovali.

NetTest, nástroj pro měření kvality služby přístupu k internetu v podobě skutečně dosahované rychlosti stahování (download), vkládání (upload) a doby odezvy (ping), najdete na této adrese.  

Výhodou nástroje NetTest je možnost tzv. certifikovaného měření, které plně automaticky provede celý proces s výsledkem v podobě PDF dokumentu, který můžete použít pro případnou reklamaci u poskytovatele služby. 

„Domníváme se, že právě certifikované měření významně usnadní běžným uživatelům případnou reklamaci, protože odpadnou starosti s tím, jak výsledek uložit a mít tak pro poskytovatele služby potřebný doklad,“ uvedla Hana Továrková, předsedkyně Rady ČTÚ.

Dejte si pozor, aby na pozadí neběžela žádná další aplikace využívající připojení, a že je po dobu měření k internetu připojen pouze váš počítač, a to pomocí kabelu, nikoliv prostřednictvím Wi-Fi.

Dále byste měli mít nejnovější aktualizovanou verzi operačního systému a webového prohlížeče. Mějte na paměti, že nejen výkon vašeho počítače, ale i operační systém má zásadní vliv na naměřené hodnoty skutečné rychlosti.

Zdroj: ČTÚ

Mohlo by vás zajímat

Reklama