Katastrofa biblických rozměrů. Starověké město vymazal kus kosmického ledu

Obyvatelé města se věnovali zhruba před 3600 lety každodenním činnostem, když atmosférou prolétl kus ledu / Pixabay
Archeologové mají po 15 letech vykopávek na nalezišti Tall el-Hammam v Jordánsku odpověď na to, co se stalo se starověkým městem, které bylo zhruba před 3600 lety smeteno z povrchu zemského. Dopadl na něj ničivý asteroid.

Na nalezišti pracovaly 15 let dvě desítky vědců z deseti států, mezi nimiž byla kromě USA a Kanady zastoupena také Česká republika.

Vědci nechápali, co se s městem stalo. Na nalezišti však našli 1,5 metru silnou vrstvu dřevěného uhlí, popela, roztavených cihel a tavené keramiky. Bylo tedy jasné, že se zde stala nějaká obrovská katastrofa. Mezi hypotézy patřilo zemětřesení, sopečná erupce či válka, ani jedna událost by však nevedla k roztavení cihel a strhnutí hradeb, domů a vrchní části paláce.

Výzkum si ale převzali experti na dopady kosmických těles, kteří vytvořili jakousi kalkulačku možných dopadů asteroidů. Umožnila vědcům odhadnout mnoho podrobností o nárazu kosmického tělesa na základě známých událostí dopadů asteroidů a jaderných výbuchů.
 
Obyvatelé města se věnovali zhruba před 3600 lety každodenním činnostem, když atmosférou prolétl kus ledu a asi 4 km nad zemí explodoval výbuchem 10krát silnějším, než byla exploze jaderné bomby v Hirošimě.
 
Překvapení obyvatelé města byli oslepeni. Teplota vzduchu okamžitě stoupla nad 2600 stupňů Celsia. Oblečení i dřevo ihned vzplálo, přičemž předměty jako meče a veškerý kov, cihly a keramika se roztavily. Téměř okamžitě celé město pohltily plameny.
 
O několik sekund později smetla město v rychlosti 1200 km/h tlaková vlna. Byla silnější než jakékoliv zaznamenané tornádo. Smetla budovy, stejně tak vlna „odkrojila“ 12 metrů z hlavního paláce a trosky vymrštila do okolí. Všech 8 000 lidí ve městě spolu se všemi zvířaty okamžitě zahynulo.
 
Pouze o cca minutu později zasáhly mohutné větry nedaleké biblické město Jericho. Zdi se okamžitě zřítily a město shořelo. Tohle všechno způsobil malý asteroid podobný tomu, který v roce 1908 způsobil Tunguskou událost a zdemoloval 80 milionů stromů. 
 
Zdroj: The Conversation

Mohlo by vás zajímat

Reklama