Láva vybuchlé kanárské sopky stéká do Atlantiku, pak udeřilo další zemětřesení

Peklo nekončí, což naznačuje i další zaznamenané zemětřesení o síle 3,5 stupně / Pixabay
To, čeho se experti na sopky báli, se naplnilo. Láva začala zpomalovat, a tak se riziko kontaktu s vodou snižovalo. Nakonec však magmatický proud skutečně stéká do Atlantiku. Podle vulkanologů je to problém. Proč?

Když se láva dostane do kontaktu s vodou, může docházet k menším explozím. Co je však horší, jsou oblaka páry obsahující toxické plyny. A to se děje právě na ostrově La Palma, kde došlo před týdnem k vulkanické erupci.

“Když se láva dostane do moře, je nutné striktně dodržovat uzavírku,” prohlásil Miguel Angel Morcuende, ředitel krizového týmu PAVOLCA. Lidé se k místu nesmějí přibližovat na 3,5 kilometrů. Všechny osoby byly upozorněny krizovým týmem, aby vyhledaly bezpečný úkryt. Naštěstí nikdo nebyl za celou erupci zraněn či usmrcen.

Znečištění škodlivými plyny je naštěstí jen lokální, přičemž kvalita ovzduší je údajně dobrá. Klimatologové situaci dál sledují. Láva vytéká po západním křídle vybuchlé sopky Cumbre Vieja. Již poničila téměř 700 domů a banánové plantáže. Zničeno bylo také 23 kilometrů silnic.
 
Podle nových informací, přestože bylo v očekávání slábnutí aktivity Cumbre Vieja, je od 19. září stále stejně silná. Kromě toho se vytvořila puklina, z níž vytéká další magmatický proud. Peklo nekončí, což naznačuje i další zaznamenané zemětřesení o síle 3,5 stupně.
 
Zdroj: France 24

Mohlo by vás zajímat

Reklama