- Radek Chlup
- Věda a vesmír
- 22. října 2021
- 14:50
Černé díry tvoří podle expertů neutrina i bez vydávání velké energie zcela běžně
Duchové, tak se říká částicím, které nemají žádnou hmotnost a vesmírem se pohybují rychlostí světla. Neutrina vznikají při jaderných reakcích a s normální hmotou neintegrují.
Jediné zařízení, které je může na Zemi pozorovat, je teleskop IceCube na Antarktidě. Když neutrina integrují s ledem, mohou vytvořit záblesk viditelný pro tento dalekohled. Experti pak mohou určit směr jejich proudění a jejich energetickou hodnotu.
Právě takto teleskop detekoval neutrina IC191001A a zjistili, že pochází ze směru střetu supermasivní černé díry s hvězdou v galaxii vzdálené 750 milionů světelných let s označením AT2019dsg.
„Pokud tato neutrina pocházela z AT2019dsg, nabízí se otázka, proč jsme nezaznamenali v této vzdálenosti nebo blíže neutrina spojená se supernovami už dříve?” diví se astronomka Yvette Cendesová z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.
To znamená, že produkce těchto částic při události přílivu a odlivu, při níž dochází k uvěznění a roztrhání hvězdy, je běžnější, než jsme si mysleli.
Zdroj: The Astrophysical Journal
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email