Déšť asteroidů bránil před miliardami let Zemi v okysličování

Studie impaktních koulí v kůře prozradila intenzitu dopadu asteroidů na dávnou Zemi / Pixabay
Země byla v době zhruba před 2,5 a 4 miliardami let prudce bombardována asteroidy, což způsobilo změny v chemickém složení její atmosféry. Bylo však obtížné určit rozsah a podobu těchto změn. Podle nové studie bránil déšť asteroidů Zemi v okysličení.

Vědci analyzovali takzvané impaktní koule, které vznikají, když asteroid narazí do zemského povrchu. Při dopadu je produkován tak intenzivní žár, že zemská kůra taje a je rozstřikována do vzduchu. Následně se materiál usadí, zchladne a ztvrdne. Vytvoří se tak v kůře vrstvy malých kuliček.

Studie těchto kuliček v kůře nyní prozradila intenzitu dopadu asteroidů na dávnou Zemi. Byl to prudký „liják”.

Jelikož je při vzniku těchto hornin uvolňovány chemikálie, které vedou podle vědců k zadržování kyslíku v atmosféře, asteroidy bránili Zemi v okysličování. K tomu, aby asteroidy „blokovaly” už tak malé zásoby kyslíku v atmosféře rané Země, by to stačilo.
 
„Pozdní bombardování asteroidy o průměru až 9 kilometrů by produkovalo dostatek reaktivních plynů, které by zcela spotřebovaly nízké hladiny kyslíku,” vysvětluje Laura Schaeferová, geoložka ze Stanfordské univerzity.
 
Výsledky odpovídají období asi před 2,5 miliardami let, kdy nárazově a strmě ubývalo v atmosféře kyslíku.
 
Zdroj: Nature Geoscience

Mohlo by vás zajímat

Reklama