Na nejsledovanější konferenci OSN o změnách klimatu největší znečišťovatelé nedorazili

Konečným cílem summitu je dokončit takzvanou Pařížskou knihu pravidel / Pixabay
V neděli 31. října 2021 začala ve skotském Glasgow pozorně sledovaná konference o změně klimatu (COP26). Cílem delegátů z celého světa je projednat snížení emisí vypouštěných do ovzduší do roku 2030 a do roku 2050 je eliminovat úplně.

Udržet globální oteplování na uzdě tak, aby vzrostly teploty maximálně o 2, nejlépe o 1,5 stupně Celsia od předindustriální éry. To je cíl 26. konference OSN o změnách klimatu, která začala v neděli v největším skotském městě Glasgow.

Podle mnohých názorů jde o setkání světových stran, na němž se rozhodne o osudu Země. Na místo rovněž dorazili aktivisté, kteří chystají po celou dobu konání summitu protesty. Existují však také určitá skepse. Zástupci Číny, Ruska a Brazílie, největších znečišťovatelů, vůbec na konferenci nedorazili.
 
Podle klimatologů je možné představených ambiciózních cílů dosáhnout jen tehdy, pokud drasticky snížíme emise oxidu uhličitého a opustíme fosilní paliva jako zdroj energie. Celý svět by musel do roku 2030 dosáhnout 45procentního snížení užívání fosilních paliv oproti úrovni v roce 2010 a do roku 2100 dosáhnout čisté nuly.
 
Konečným cílem summitu je dokončit takzvanou Pařížskou knihu pravidel, která bude krok za krokem popisovat dosažení Pařížské dohody.
 
Zdroj: Live Science

Mohlo by vás zajímat

Reklama