Podle expertů roste počet podvodů se streamovacími službami

Kyberzločinci využívají streamované pořady a seriály jako návnadu / Kaspersky
Více než 93 000 pokusů o infekci škodlivým kódem, který se maskoval jako jedna z pěti nejpopulárnějších streamovacích platforem - Netflix, Disney+, Apple TV+, Amazon Prime Video a Hulu – odhalily od začátku ledna 2020 do konce června bezpečnostní produkty společnosti Kaspersky.

Obsah na vyžádání a streamovací služby zaznamenaly v posledních dvou letech prudký nárůst poptávky podpořený navíc pandemickou situací. Kyberzločinci v tom vycítili příležitost využít velkého zájmu uživatelů o oblíbené pořady na streamovacích platformách, rychle se přizpůsobili zvýšené poptávce po alternativních zdrojích zábavy a uvedli na web známé podvodné aplikace.

Během vrcholných fází pandemie analyzovali odborníci nejnovější trendy a klíčové události v oblasti hrozeb souvisejících se zábavou. V době od 1. ledna 2020 do 30. června 2021 odhalily produkty společnosti Kaspersky celkem 93 095 pokusů o infikování 18 938 unikátních uživatelů 8650 různými soubory. V České republice se počty případů zvýšily z desítek v roce 2020 na stovky v průběhu letošního roku. 

Netflix, který je přední platformou nejen z hlediska počtu zákazníků, je nejoblíbenější streamovací službou, kterou kyberzločinci využívají pro nalákání svých obětí. Podle získaných údajů se 89,93 % postižených uživatelů setkalo s malwarem nebo nechtěným softwarem právě při vyhledávání Netflixu a souvisejícího obsahu. 

Kyberzločinci intenzivně využívají streamované pořady a seriály jako návnadu. Téměř 60 % pokusů o infekci připadá na pouhé dva pořady, které se staly největšími hity posledních let – seriály Mandalorian (28,72 %) a Papírový dům (28,41 %) – a byly proto záměrně využívány pro šíření škodlivého softwaru.

Mezi další seriály z první pětky, které aktéři phishingu často využívají pro svoje nekalé cíle, patří Rick a Morty (9,69 %), Gangy z Birminghamu – Peaky Blinders (9,25 %) a Westworld (7,17 %).

Mohlo by vás zajímat

Reklama