• redakce
  • Komerční sdělení
  • 04. února 2022
  • 08:26

Jak technologie blockchainu mění tvář automobilového průmyslu?

Ochrana dat v elektronické komunikaci a zejména pak v databázích je obecně velmi důležitá / archiv klienta
Mnoho lidí stále nezná podstatu blockchain technologie, která usnadňuje nejen výrobní procesy, ale i každodenní život snad každého z nás. Jednou z prvních oblastí, kde se začala tato technologie prosazovat byly kryptoměny, postupně se však rozšířila do mnoha oblastí. Co je vlastně blockchain, kde se používá a proč? Na tyto otázky naleznete odpovědi v následujících řádcích.

Co je technologie blockchain? Ochrana dat v elektronické komunikaci a zejména pak v databázích je obecně velmi důležitá. Tato otázka trápila IT oddělení mnoha firem řadu let, díky blockchain technologii se však podařilo tento problém víceméně vyřešit.

Technologie blockchain se tedy používá v informatice a v podstatě se jedná o decentralizovanou, případně i centralizovanou databázi, která uchovává a stále se rozšiřuje o nové informace. Základem této technologie je pak dokonalá ochrana údajů, aby nemohly být změněny nejen od externího uživatele, ale i v rámci vlastních uzlů. Díky této technologii mohou být zápisy anonymní a sloužit jako spolehlivý registr informací. Tyto typy registrů pak patří také mezi ty nejtransparentnější.

Kde se technologie blockchain využívá?

Kromě již výše zmíněných kryptoměn se blockchain technologie používá i v internetových platbách třeba přes PayPal. Decentralizovaných databází postavených na blockchainu pak hojně využívají i výrobní podniky včetně automotive.

V případě automobilů však výrobou záznamy v těchto databázích nekončí. Díky blockchain technologii se totiž začaly používat elektronické servisní knížky, které detailně zaznamenávají historii vozidla. Tyto záznamy pak mají v budoucnu pro kupující ojetého vozidla cenu zlata, protože mají v ruce páku, se kterou mohou smlouvat o ceně. Blockchain technologie je tak skvělým nástrojem, který vás může uchránit před řadou nekalých praktik a těší se tak velké oblíbenosti.

Co všechno se můžete o vozidle dozvědět díky integraci blockchain technologie?

V případě, že se rozhodnete koupit ojeté vozidlo je více než vhodné si prověřit všechny dostupné informace o jeho historii. Velmi často se totiž stává, že nejenom soukromí prodejci, ale i velké autobazary řadu skutečností o vozidle zamlčí. Přitom se jedná o informace, které mají zásadní význam pro stanovení správné výše kupní ceny.

Díky registrům můžete podle VIN kódu vozidla případně i dle SPZ v těchto registrech zjistit prováděné opravy. Zde pak většinu lidí zajímá, zda vozidlo nebylo třeba bourané. To by se totiž mělo odrazit na prodejní ceně vozidla až v desítkách procent. Velmi šikovným pomocníkem je v tomto ohledu www.carvertical.com/cz, který pomohl již řadě lidí ušetřit i statisíce korun. Buďto včas požádali o adekvátní slevu nebo od koupě prostě upustili.

Obecně jsou pak velkým problémem i stočené tachometry, protože řada vozů má uvedeno i stovky tisíc kilometrů méně, než je reálný stav. Cena by mnohdy tak mohla být rázem až o polovinu nižší.

Dalším nešvarem, se kterým se můžete nejen na českém trhu setkat jsou pak mylné informace o údržbě vozu. Je docela časté, že prodávající uvedenou při prodeji opravy, které nebyly provedeny, což v budoucnu zatíží vaši kapsu více než byste počítali. Častým hříchem jsou pozdní výměny olejů, neprovedená výměna rozvodů apod.

Mohlo by vás zajímat

Reklama

Komerční sdělení

Vychytávky na vyfocení krásných fotek

redakce