Jsme pod kontrolou: Všudypřítomné kamery odhalí, nejenom co si myslíme, ale také náš zdravotní stav

 
Dalších 5 fotografií v galerii
Velký bratr nás neustále sleduje na každém kroku / Pixabay
Poslední dobou se hodně řeší záležitosti okolo bezpečnosti dat a soukromí obecně. Jaká data a proč sdílíme s online společnostmi, nicméně všudypřítomnost hi-tech monitorovacích technologií se stává natolik běžným stavem, že se již málokdo nad tímto problémem vůbec pozastaví. A brzy by mohlo být ještě hůře.

Neurovědkyně Poppy Crum je například přesvědčena, že monitorovací zařízení, stále více rozesetá všude okolo nás v reálném světě, o nás brzy začnou sbírat skutečně bezprecedentní kvanta dat.

Jde o to, že naše těla vydávají neustále různé signály, které lze skenovat a analyzovat na pokročilé technice. Takto bude možné již brzy odhadnout nejen naši náladu, ale také zdraví (aktuální či budoucí), a nejen to.

Je to celé dost podobné tomu, když o nás všelijaké obléknutelné gadgety sbírají fyzikální data (dnes jsou populární chytré hodinky na hubnutí a všelijaké fitness hry). Zařízení budoucnosti budou všude na veřejných místech (prakticky všude již dnes najdete kamery – a mikrofony, zdravíme do Číny), jež budou o lidech zjišťovat citlivá data. A jelikož jde o veřejné prostory (každý stát to má, pravda, řešené v detailech jinak), tak prostě nebude žádná možnost, jak se tomu vyhnout, nemluvě o tom drobném detailu, že člověk absolutně ani netuší, co, kde, kdy a proč ho přes den sledovalo.

Poppy Crum je přesvědčená, že bude potřeba přijmout nějakou regulaci tyto věci řešící, aby bylo co nejvíce respektováno soukromí uživatele (cedulka „Na tomto pozemku jste pod kamerami" jako je na obchodech by byl dobrý start).

Dříve si člověk vystačil jen s pokerovou tváří, dnes se ovšem z každého smartphonu stává detektor lži na pochodu – klidně pozná díky infrakameře, že se vám o desetinku změnila teplota, pročež usoudí, že jste ve stresu a lžete apod. Časy, kdy jsme skutečně měli alespoň malou kognitivní kontrolu nad svým okolím, jsou prostě dávno pryč.

 
Vstoupit do diskuze  (1)

Mohlo by vás zajímat

Reklama