Šéf Boeingu soutěží s Muskem, kdo bude dříve na Marsu: Přitom mu chce vrátit jeho Roadster na Zem

 
Další 2 fotografie v galerii
Kdo bude první na Marsu? / Youtube
Asi každý z nás zaznamenal tu známou historku, že se třešňově červený Tesla Roadster Elona Muska vydal do vesmíru jako první cestovatel směrem k Marsu.

Ani se tomu nechce věřit, ale dost možná se opět potká se svým původním pozemským majitelem, ale nikoliv díky Elonu Muskovi, ale firmě Boeing.

Informace se objevila v interview pro Politico Space Forum, kde právě zpovídali Dennise Muilenburga, CEO firmy Boeing, a zároveň velkého rivala SpaceX, když učinil odlehčený komentář v tomto duchu: „Je možné, že ho odtud i vezmeme a přivezeme zpátky." 

Tím podle některých jasně vyzval Muska k souboji o prvenství při cestě na Mars, jelikož šéf Boeingu taktéž věří (mimochodem dost podobně jako Elon Musk), že lidé by na červené planetě mohli být do 10 let.

Gigant (nejen) přes vesmírné lety, firma Boeing, pracuje úzce s NASA na novém vesmírném systému SLS (Space Launch System), který bude posílat lidi do vesmíru v nejbližší době. NASA Space Launch System byl označen za „megaraketu" a poprvé ji na obloze uvidíme v akci v roce 2019.

NASA SLS na svoji vůbec první cestu neponese nikoho, ale budou se dokončovat poslední testy. Skutečné astronauty do vesmíru ale vynese až v roce 2023. SLS dostane do výbavy vylepšené motory RS-25, jež se osvědčili na 135 misích raketoplánu. Pro SLS by měly dávat výkon na úrovni 109 % originálu a celkem dosáhnou tlaku 1 milion kg.

Podle vlastních slov NASA se již motory integrují do centra rakety – největší kdy postavené a vysoké jako dvacetipatrový věžák. NASA doufá, že SLS bude použit i u misí na Mars a také na další planety umístěné hlouběji v solárním systému. Co se týče dobytí Marsu, tak i zde si šéf Boeingu věří: „Jsem přesvědčený, že pokud někdo na Mars položí první lidskou nohu, bude to díky raketě od Boeingu." 

Zatím se plánuje jen lidská posádka, auto ale určitě Boeing posílat nebude. Ani Camaro, ale dost možná to první tam poslané Muskem přiveze zpátky. A to doufejme, že již do deseti let!

Mohlo by vás zajímat

Reklama