Brzké ranní vstávání je zdravé: Dle průzkumu mají noční sovy kratší život

 
Další 3 fotografie v galerii
Máte vnitřní hodiny synchronizované se sluncem? / Pixabay
„Noční sovy", tedy lidé, kteří rádi pracují pozdě do noci a také dlouho spí ráno, mají větší pravděpodobnost zemřít dříve (cca o 10 %), nežli „skřivani" - lidé, jež jdou do postele časně a vstávají brzy ráno.

Toto je vůbec první studie, jež prokazuje, že „sovy" mají větší "šanci" tento svůj životní styl dlouhodobě nepřežít spíše, nežli „skřivani". To ale není vše – „sovy" taktéž trpí na více nemocí a poruch, nežli ranní trhači norem „skřivani". 

Za průzkumem stojí Northwestern Medicine a University ze Surrey v Anglii. Studie zkoumala téměř půl milionu lidí a zjistila, že „sovy" mají o 10 % vyšší riziko předčasné smrti, nežli „skřivani". Celých 50 tisíc lidí zemřelo o 6,5 roku dříve: „Noční ptáci pokoušející se žít ve světě skřivanů mají zdravotní problémy a negativní vlivy na těle." A totéž platí i pro posouvání letních (zimních) časů a nutnost adaptace - „sovy" je hůře snáší.

Dřívější studie se zaměřily pouze na metabolické dysfunkce, kardiovaskulární problémy a podobné věci, ovšem až ta dnešní opravdu na otázku smrti: „Jde o problém veřejného zdraví, který prostě nelze dále ignorovat. Musíme umožnit večerním typům začít a dokončit práci později, když to půjde, a také musíme pomoci večerním typům porvat se s pokusy jejich těla zůstat v synchronicitě se sluncem."

Je možné, že lidé, jež nemají vnitřní hodiny synchronizované se sluncem, jsou vlastně nějak „mimo": stresem, vlivy externího prostředí (blikající reklamy), psychologický stres v práci, nedostatek cvičení nebo málo spánku. „Sovy" mívají také vyšší šanci na diabetes, psychologické nemoci a neurologické poruchy. Genetika a prostředí i v těchto případech ale hraje cca poloviční vliv. To, že člověk není nativně „sova", patrně prokazuje i to, že lidem beze světla chybí serotonin a mívají deprese.

Jenom proto, že jste sova, ovšem neznamená, že jste odsouzený k likvidaci. Něco přece jen změnit můžete. Jedna možnost, jak se dá s věcmi bojovat, je vystavit se světlu brzy ráno a později večer. A své jistě řekne i snaha a pokus o to, vnutit své tělo do trochu časnějšího režimu a nepřetahovat do noci. Začněte zkrátka dělat stále více a více věcí dříve a pomalu si zvykejte na jiný režim. A uvidíte, že pak budete vstávat namísto ve 12 například již v 9 hodin.

Mohlo by vás zajímat

Reklama