Letošní festival Týden mozku nabídne novinky ve výzkumu i tipy, jak zůstat duševně fit

Hlavní program festivalu tvoří 12 přednášek českých odborníků teoretických i klinických neurověd / Týden mozku
Jak vzniká bolest? Co může fyzika prozradit o mozku? Jaké jsou nejnovější terapie neurodegenerativních onemocnění? V pondělí 14. března 2022 začíná festival Týden mozku.

Nabídne nejen poutavé přednášky, besedy, workshopy, filmy, ale také tipy na trénink mozku nebo výstavy. Většina programu se uskuteční online, některé akce je však možné navštívit také prezenčně.

Poprvé v historii festivalu bude jedna z přednášek hlavního cyklu simultánně tlumočena do znakového jazyka. Účast na festivalu je tradičně zdarma.

Hlavní program festivalu tvoří dvanáct popularizačních přednášek českých odborníků teoretických i klinických neurověd. Například Jiří Paleček z Fyziologického ústavu AV ČR shrne mechanismy vzniku bolesti; radiolog a neurolog Josef Vymazal představí aktuální výsledky výzkumu léčby zhoubného nádoru mozku glioblastomu a psychiatr Martin Anders rozebere vliv psychické zátěže na naše duševní zdraví.

Do znakové řeči bude simultánně tlumočena přednáška zakladatele tradice Týdne mozku neurovědce Josefa Syky z Ústavu experimentální medicíny AV ČR o složitém systému přenosu řeči přes sluch do center mozku.

Přednášky jsou na programu každý všední den v odpoledních a večerních hodinách. Vysílat se budou kompletně online na FacebookuTýdne mozku a YouTube Akademie věd ČR. Každou přednášku doplní moderovaná diskuse, při které přednášející zodpoví dotazy diváků k tématu. Celý týden bude diskusemi provázet redaktor a podcaster Vojtěch Koval.

„Festival Týden mozku je pro mě srdeční záležitost. Nejdůležitější ovšem je, aby přinášel radost a potěšení z nově nabitých znalostí posluchačům a divákům. Zvu vás proto na 23. ročník festivalu, který bude opět plný novinek ze světa výzkumu mozku a jeho onemocnění,“ říká zakladatel tradice festivalu v Česku profesor Josef Syka. „Přednášky z hlavního cyklu doplní odlehčený doprovodný program s praktickými ukázkami a cvičeními jednoduše využitelnými pro náš každodenní mozkový trénink,“ doplňuje.

Cvičení paměti nebo workshopy

Rozmanitý doprovodný program vznikl ve spolupráci s množstvím organizací. Lidé se mohou těšit například na přednášku technologického institutu CEITEC o efektu tance na mozkové funkce u zdravých seniorů a pacientů s mírnou kognitivní poruchou, a to jak v češtině, tak v angličtině. Online testy připravené Fyziologickým ústavem AV ČR změří zájemcům schopnost představit si prostorovou scénu z jiného pohledu nebo zjistí úspěšnost navigace v reálném prostoru.

Osobně na besedu, workshop i výstavu

Na několika místech v republice bude možné se doprovodného programu zúčastnit osobně. Díky spolupráci s olomouckou Pevností poznání můžou lidé navštívit osmimetrovou maketu lidského mozku, která je součástí expozice Rozum v hrsti. Zájemci mohou přijít také na besedu o zdravém spánku, která se uskuteční na půdě Lékařské fakulty v Hradci Králové. Na neurovědním semináři se dozví o léčbě onemocnění dětského mozku nebo o možnosti zamezení ztráty nervových buněk. Pořádá jej 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v budově Fakultní nemocnice Motol.

Přichystáno je i programování s ozoboty nebo promítání dokumentárního filmu „Ztracené vzpomínky“ na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě o muži s nastupující demencí, který natočil jeho vlastní syn.

Třiadvacátý ročník festivalu Týden mozku začíná 14. března a trvá do neděle 20. března. Akci pořádá Akademie věd ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální medicíny AV ČR a Českou společností pro neurovědy. Je součástí Brain Awareness Week (BAW), celosvětové kampaně za zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech ve výzkumu mozku.

Hlavní přednáškový cyklus je kompletně dostupný zdarma a bez registrace, některé akce z doprovodného programu je však nutné rezervovat předem.

Zdroj: AV ČR, Týden mozku

Mohlo by vás zajímat

Reklama