- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 19. dubna 2018
- 11:20
Lidé si podle vědců měří krevní tlak špatným způsobem, může to ohrozit jejich život
Výzkum na University College London jasně dokázal, že toto je mnohem efektivnější metoda, jak to udělat, nežli tradiční nasazovací rukáv na ruku. V rámci největší studie tohoto typu vědci zjistili, že tato stále nošená zařízení byla mnohem přesnější (až o 50 %), když přišlo na předpovědi srdečních problémů.
Během celé této akce bylo také zjištěno, že asi tak pětina lidí s normálním krevním tlakem ho mají při jednom měření zvýšený. To může platit i naopak, proto použili termín „maskovaný vysoký tlak", kdy by třeba lékař odeslal pacienta domů s tím, že je v pořádku.
Jen v Anglii má vysoký krevní tlak čtvrtina dospělých, ale nikdo se o tom nedozví, dokud není pozdě. Zařízení na měření tlaku přitom stojí cca 1000 dolarů. Měří krevní tlak každých 20 - 30 minut a to po celých 24 hodin.
A jak se s vysokým tlakem tedy porvat? Jak naznačila studie z Harvard University, dieta s nízkým obsahem soli (tedy převážně se zeleninou a ovocem) snižuje krevní tlak již po pouhých čtyřech týdnech a to daleko lépe, nežli pomocí léků.
Jak se ukázalo, tento jídelníček a k tomu ještě dieta s nízkým obsahem tuků snížila tlak v průměru o 21 mm Hg. Na druhou stranu průměrný lék na tlak se bere jako účinný, když ho sníží alespoň o 3 - 4 mm Hg, ale většinou jde o rozmezí 10-15 mm Hg, ale tyto léky mají i další vedlejší efekt (únava, závratě atd.).
Otázkou je, nakolik by pomohly běžné fitness smart hodinky v této záležitosti?
Sdílení
36
Twitter
Komentáře
Email