Na letošním Veletrhu vědy si vyzkoušíte také let stíhačkou

Veletrh vědy se v červnu po dvou zrušených ročnících vrátí do pražských Letňan / AV ČR
Letošní Veletrh vědy láká na expozice ze všech oborů, které jsou interaktivní, zábavné a přitom poučné. Návštěvníci si vyzkouší práci staročeského badatele, projdou se tropickým pralesem nebo se přenesou do vesmírného závodu 60. let minulého století. Akademie věd představuje hlavní lákadla největší vědecké události v Česku.

Zájemci o techniku si na Veletrhu vědy postaví vlastní ulici nebo městečko. Vyzkoušejí si například, jak geometrie budov ovlivňuje sílu větru v ulicích. Vystavený model ukáže, jak vypadá proudění v místě největšího znečištění např. z dopravy. Expozice také nasimuluje a porovná situaci v široké a v úzké ulici.

V dalších stáncích Akademie věd ČR budou návštěvníci moci sledovat pitvu švába nebo se seznámí s příběhem amerického brouka mandelinky bramborové tak, jak jej popisovala sovětská propaganda v dobách studené války.

Velkou pozornost laické i odborné veřejnosti si v posledních letech vysloužil PCR test. Jedna z expozic vysvětlí do nejmenšího detailu princip této diagnostické metody a ukáže, jaká další využití nalézá v moderní vědě.

Cesta do tropického pralesa i do vesmíru

Na veletrhu pořádaném Akademií vědy ČR se představí i další vědecká pracoviště a firmy. Společnost AERO Vodochody pozve přítomné na trenažér stíhačky a virtuální realitu. Botanická zahrada hlavního města Prahy přichystá průchozí expozici tropickým pralesem.

Velkým lákadlem bude také úniková hra, která účastníky zavede do roku 1961, do éry vesmírného závodu mezi Západem a Východem. V nově vzniklé laboratoři v Řeži u Prahy se vědci tehdy zabývali utajovaným výzkumem nových sloučenin pro dobývání vesmíru.

Historie „nečernobílá“ a bádání

Veletrh nezapomene ani na humanitní a společenské vědy. Prostřednictvím výukových simulací bude možné nahlédnout do období nacistické okupace i poválečného odsunu Němců, vyzpovídat pamětníky a pochopit, že historické události ve skutečnosti nikdy nejsou černobílé.

Zájemci si také vyzkoušejí práci staročeského badatele. Pokusí se vyluštit text zapsaný dávným písařem či odhalit význam některých záhadných starých slov. Mezi vystavovateli nebude chybět ani LEGO se svými modely. Účast na letošním ročníku již potvrdili také Life RESCUE záchranáři Praha, kteří návštěvníky naučí, jak poskytnout první pomoc a jak se zachovat v krizových situacích.

Veletrh vědy se v červnu po dvou zrušených ročnících vrátí do pražských Letňan. Na tamním výstavišti přivítá návštěvníky od čtvrtka 2. června do soboty 4. června. Vstup na veletrh je zdarma.

Zdroj: AV ČR

 

Mohlo by vás zajímat

Reklama