Tropické ráje se možná brzy stanou neobyvatelné: Vyražte na Maledivy a Seychely, dokud to jde

 
Dalších 6 fotografií v galerii
Zdrojem vody na obydlených tropických ostrovech je dešťová voda / Pixabay
Poslední výzkum na téma „globální oteplování" zjistil cosi šokujícího: všechny nízko položené tropické ostrovy, ostrůvky a souostroví budou za nějakých 30 let (některé dokonce ještě daleko dříve) neobyvatelné kvůli stále rostoucí hladině světových moří.

Experti varují, že zásoby SLADKÉ vody na atolech Pacifiku a Indického oceánu budou natolik poškozeny klimatickými změnami, že lidé zde nadále nepřežijí.

Vědci jsou přesvědčeni, že onen zlomový bod nastane nejpozději v polovině tohoto století, kdy obyvatelé podobných tropických rájů zjistí, že podzemní resp. spodní voda bude zcela vyčerpána. Ostrůvky, které se dnes označují za plážové ráje, jako třeba Maledivy a Seychely, mají být postiženy možná již dokonce okolo roku 2030.

Za odhalením stojí americká geologická organizace (USGS) a Havajská univerzita. V rámci studie, jež probíhala mezi lety 2013 a 2015, se vědci zaměřili na ostrov Roi-Namur ležící v atolu Kwajalein na Marshallových ostrovech.

Primárním zdrojem vody na všech podobných obydlených ostrovech je dešťová voda, jež steče a vsákne se do země. A drží se tam jako vrstva pitné vody nad tou slanou (je lehčí, takže „se plaví" na hustší slané mořské vodě). Když se ale ještě dále zvýší hladina moře, dojde k tomu, že se slaná mořská voda zcela smísí s tou pitnou.

Experti použili celou řadu potenciálních scénářů, jak by věci mohly dopadnout a vypadat. Pakliže půjde vše jako doposud, tak se fatálních mořských přelivů prakticky všude dočkáme okolo poloviny našeho století. Celý proces ale má začít již od 2030 roku a postupně kulminovat.

Celé to bude pravděpodobně vyžadovat zcela novou vodní infrastrukturu (odsolování nebo třeba větší nádrže na dešťovku?) a pochopitelně i nemalé investice.

Mohlo by vás zajímat

Reklama