Sonda NASA narazí již přesně za měsíc do měsíčku Dimorphos

Zářijový test agentury NASA prozradí, jak může srážka asteroid vůbec ovlivnit / NASA
Vesmírná srážka se blíží, tentokrát ovšem v zájmu lidstva. Již v noci 26. září 2022 otestuje americká agentura NASA technologii odklonění nebezpečného asteroidu metodou „kinetic impactor“.

Sonda nazvaná Double Asteroid Redirection Test (DART) narazí dle webu agentury NASA v plánovaném čase 23h14m UT (světového času) do měsíčku binárního asteroidu č. 65803 Didymos.

Impuls, který mu tím udělí, změní jeho dráhu kolem hlavního (primárního) tělesa způsobem, který bude měřitelný pozemskými dalekohledy.

Tento vesmírný test mimo jiné prozradí, jak srážka asteroid může ovlivnit a jak velká sonda je pro dosažení cíle potřeba. Sonda DART je poháněna iontovým motorem NEXT-C. Energii pro jeho provoz během letu dodávají rozbalovací sluneční panely nové generace ROSA (Roll Out Solar Array).

Současné vesmírné mise se významným způsobem účastní i astronomové z Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově.

Vedli mezinárodní tým, který získal fotometrická měření potřebná k určení dráhy měsíce, nazvaného Dimorphos, kolem jeho primárního tělesa - planetky Didymos, ze získaných dat zkonstruovali její model a určili pozici Dimorphosu vůči Didymosu v okamžiku impaktu sondy DART. 

Jde o klíčové výsledky nezbytné pro plánování této mise. Po nárazu sondy DART do Dimorphosu budou analyzovat nová měření získaná sítí pozemních dalekohledů a určí změnu jeho dráhy způsobenou impaktem DARTu.

Zdroj: NASA, AV ČR

Mohlo by vás zajímat

Reklama