- Martin Pokorný
- PC / Notebooky
- 29. srpna 2022
- 08:14
České organizace čelí útokům ransomwaru Hive, zločinci vyhrožují zveřejněním ukradených informací
Výkyv mohl být ale způsoben jen prázdninami, podobně jako v minulých letech. Emotet navíc získal další funkce, nově vyvinutý modul umožňuje krádeže informací o platebních kartách. Vylepšen byl dle Check Point Research i systém šíření a distribuce.
Zlodějský malware Snake Keylogger sice celosvětově také oslabil, ale v České republice naopak zasáhl výrazně více organizací než v červnu. Na třetí místo globálního žebříčku poskočil kryptominer XMRig, což znovu ukazuje, že i když mohou mít kyberzločinci často vyšší cíle, hlavní motivací jsou nadále ve většině případů peníze.
MaliBot poprvé významně útočil v červnu a i v červenci se patřil do Top 3 nejrozšířenějších mobilních hrozeb na světě. Uživatelé mobilních bankovnictví by měli být velmi opatrní.
Výzkumný tým zároveň upozorňuje, že největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenské subjekty a na třetí místo se vrátily poskytovatelé internetových a spravovaných služeb (Managed Services).
Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se i v červenci držela mezi nebezpečnými zeměmi, patřila jí celosvětově 24. pozice. Slovensko se po měsících relativního klidu posunulo o 32 míst také směrem k méně bezpečným zemím a patřilo mu 60. místo, jednalo se o vůbec největší posun nebezpečným směrem. První, tedy nejnebezpečnější, místo obsadilo znovu Mongolsko.
„Emotet nadále dominuje malwaru. Navíc se neustále vyvíjí a zlepšuje své maskovací i distribuční schopnosti. Aktuálně jsme zachytili například modul pro krádeže informací o platebních kartách, takže jednotlivci, ale i organizace musí být při online nákupech obzvláště opatrní. Microsoft navíc potvrdil blokování maker, takže čekáme, že další škodlivé kódy, jako je Snake Keylogger, změní svou taktiku,“ říká Tomáš Růžička z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.
Zdroj: Check Point Research
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email