Stopy lidského umu, aneb jak kdysi fungovaly dehtárny, kovárny nebo vápenky

První výstava projektu Stopy lidského umu bude zahájena v Karlovském muzeu ve Velkých Karlovicích / Pixabay
Mlýny, pily, valchy, sklárny, bělírny nebo cihelny – drobné objekty a technologie, které umožňovaly, aby si naši předci opatřili vše potřebné ke skromnému životu. Na rozdíl od sakrálních památek, jako jsou boží muka či kapličky, se ale těmto stavbám nedostává tolik pozornosti.

Napravit to chce projekt Stopy lidského umu Etnologického ústavu AV ČR. Veřejnosti ukáže, jak zruční naši předci byli. Podobné objekty mají pro naše dědictví nesporný kulturně-historický význam. Salaše, dehtárny, kovárny, vápenky a další provozy zanechaly výraznou stopu v české krajině v podobě dochovaných staveb, místních jmen nebo sdílených příběhů.

Dědictví se ale nedostává dostatečné badatelské pozornosti kvůli chybějícím historických pramenům. Nedostatečná ochrana památek navíc způsobila, že velká část dané stavby případně zanikla.

„Některé provozy sice byly přeneseny nebo rekonstruovány v muzeích v přírodě, je to ale jen zlomek někdejšího bohatství. Navíc je vytržený ze svého krajinného, sociálního a kulturního kontextu. V našem projektu hledáme způsob ochrany těchto provozů přímo na místech, kde stojí nebo stály,“ říká jeden z jeho autorů Přemysl Mácha.

Výzkumný tým tvoří geolog, archeolog, lesník, historici, geoinformatici i etnografové. „Věříme, že náš výzkum díky svému širokému záběru přinese první ucelený obraz o výrobním a řemeslném bohatství určitého území,“ doplňuje Mácha.

Badatelé spolupracují přímo s majiteli objektů, obcemi, spolky či místními muzei. První příklady zdokumentovaných řemeslných dovedností našich předků si veřejnost může již nyní prohlédnout na webové stránce projektu.

Zapojit se může každý 

Výstupy projektu budou složit odborné veřejnosti i popularizaci vědy. Kromě videí na youtube nebo diskusí v knihovnách se zájemci můžou těšit na výstavy v regionálních muzeích, knížku, internetovou mapovou aplikaci, kešky ukryté na místech zaniklých technických provozů nebo interaktivní hru pro děti.

První výstava bude zahájena v Karlovském muzeu ve Velkých Karlovicích 27. listopadu ve 13:00 při příležitosti Kateřinského jarmarku. Lidé se navíc mohou sami do projektu Stopy lidského umu zapojit, pokud vědí o podobné stavbě ve svém okolí.

Projekt společně řeší výzkumníci z Etnologického ústavu Akademie věd ČR a Ústavu evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Jde o tříletý interdisciplinární projekt založený na intenzivním archivním, terénním a etnografickém výzkumu. Vědci s ním začali v roce 2020.

Zdroj: AV ČR, Stopy lidského umu

Mohlo by vás zajímat

Reklama