V Česku se v prvním pololetí letošního roku prodalo téměř dva tisíce nových elektromobilů

Nákup nových nízkoemisních vozidel, tedy včetně elektromobilů, podporuje v rámci Evropské unie řada států / Pixabay
V České republice se v prvním pololetí prodalo podle dat Svazu dovozců automobilů (SDA) celkem 1947 nových elektromobilů (osobní i užitkové), z toho 516 (27 %) financovaly členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA).

Podle statistik Evropského střediska pro sledování alternativních paliv (EAFO) tvořily na konci prvního pololetí 2022 elektromobily přibližně dvě desetiny procenta všech registrovaných osobních vozidel v České republice.

Přitom podíl těchto vozů v rámci celé Evropské unie byl téměř pětinásobný. Více než třetina (36,2 %) všech nových elektromobilů financovaných ČLFA v prvním pololetí 2022 byla pořízena na operativní leasing.

Zákazníci stále častěji využívají výhod operativního leasingu i při nákupu bezemisních vozidel. Rizika spojená s vlastnictvím a provozem vozidla včetně starostí souvisejících s odprodejem použitého automobilu, výměnou, nebo údržbou baterie, jsou totiž na straně leasingové společnosti.

Nákup nových nízkoemisních vozidel, tedy včetně elektromobilů, podporuje v rámci Evropské unie řada států. Patří mezi ně například i sousední Polsko nebo Rakousko. Žádat o státní podporu mohou jak spotřebitelé, tak i podnikatelé, firmy, místní samosprávy a státní instituce.

V obou zemích je možné využít dotace pro pořízení nového vozu jak při nákupu za hotové, tak i se zapojením externích zdrojů financování včetně finančního a operativního leasingu.

Zdroj: Svaz dovozců automobilů, EAFO

Mohlo by vás zajímat

Reklama