Asteroid 2023 DZ2 mine dnes večer jen těsně Zemi

Ilustrační obrázek asteroidu / N. Bartmann (ESA/Webb), ESO/M. Kornmesser, S. Brunier a N. Risinger
Kolem Země prolétá asteroid 2023 DZ2. Nejblíže proletí v sobotu ve 20:51 SEČ na vzdálenost zhruba 174 640 km kilometrů (polovina vzdálenosti Země a Měsíce).

Průměr asteroidu činí asi 54 metrů (tento údaj se liší v různých zdrojích podle nejaktuálnějších měření). Pozemšťanům dle webu Astrofyzikální Progresy nic nehrozí, asteroid Zemi bezpečně mine.

Asteroid byl poprvé byl pozorován 27. února 2023, kdy ležel ve vzdálenosti zhruba 16 milionů km od Země. Zachycen byl pomocí dalekohledu Isaac Newton Telescope astronomy Dr. Ovidiem Vaduvescem, Freyiem Barwellem a Kiranem Jhassem v rámci projektu EURONEAR.

Pokud by jej lidé chtěli uvidět, na vyjasněné obloze mají šanci v noci z pátku na sobotu, kdy bude v souhvězdí Raka nedaleko hvězdokupy Jesličky.

Jeho jasnost je ale přibližně 12 magnitud. V sobotu večer bude v době největšího přiblížení viditelný i malými binokuláry, ovšem při pohledu z Evropy pod obzorem.

Mnohem lépe na tom budou obyvatelé jižní polokoule, zejména v jihovýchodní Asii. Protože je asteroid tak jasný jako mnoho slabších hvězd viditelných v dalekohledu okolo něj (a navíc se vůči hvězdám pozvolna pohybuje), pro přesnou identifikaci použijte mapku s jeho aktuální polohou: https://theskylive.com/ 2023dz2-info.

Zdroj: Astrofyzikální Progresy, EURONEAR

Mohlo by vás zajímat

Reklama