TikTok přestala dle průzkumu používat desetina Čechů, nejčastěji se lidé bojí sbíraných dat

Mladí lidé mají větší obavy o data, která o nich TikTok sbírá, než jejich rodiče / Pixabay
V březnu 2023 vydal Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost varování, podle kterého představuje aplikace TikTok potenciální bezpečnostní riziko. Upozornění úřadu se dostalo do povědomí lidí. Jak ukazují data z dubna 2023, varování zaznamenalo 68 procent lidí.

Následně téměř deset procent lidí přestalo používat aplikaci TikTok. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury NMS Market Research, který se zaměřil na postoje Čechů k aplikaci TikTok. Z dat vyplývá, že ve věkové skupině 18 až 24 let aplikaci přestalo používat dokonce 17 procent lidí.

Nejčastějším důvodem, proč Češi a Češky přestali používat TikTok jsou obavy o soukromí a bezpečnost. Uvedlo je 42 procent respondentů, kteří TikTok přestali používat.

Celkem 38 % uvedlo, že je aplikace přestala bavit, 18 procent se pak snaží omezit čas na mobilním telefonu.

Obavy o data, které aplikace TikTok sbírá má celkem 53 procent lidí. U mladých mezi 18 a 24 lety je to dokonce 73 procent lidí. „Ukazuje se tak, že mladí lidé mají překvapivě větší obavy o data, která o nich TikTok sbírá, než jejich rodiče," doplňuje spoluautor výzkumu Michael Bouška z NMS Market Research.

43 procent mladých používá TikTok

Sociální síť TikTok používá v Česku podle nejnovějších dubnových dat NMS Marker Research 11 procent Čechů. Ve skupině 18 až 24 let je to 43 procent lidí. U lidí ve věku 25 až 34 let pak TikTok používá pětina z nich.

Výzkumníci z agentury NMS Market Research zkoumali i to, jak na varování NÚKIB reagovaly tuzemské firmy. 12 procent pracujících uvedlo, že se ve firmě setkalo buď s úplným zákazem aplikace TikTok na zařízeních používaných k práci, nebo s doporučením ať TikTok odinstalují.

Pět procent pracujících respondentů uvedlo, že je zaměstnavatel seznámil s potenciálními riziky TikToku, rozhodnutí o používání TikToku ale nechávají na nich. 83 procent zaměstnaných pak uvedlo, že jejich zaměstnavatel aplikaci TikTok na v práci používaných zařízeních vůbec neřeší.

Zdroj: NMS Market Research, Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost

Mohlo by vás zajímat

Reklama