Nově vyvinutý lithium-iontový článek má životnost až 1,5 milionu kilometrů

Uhlíková stopa nového článku je přibližně třetinová oproti srovnatelnému referenčnímu článku / Northvolt
Společnosti Scania a Northvolt představily společnými silami vyvinutý bateriový článek pro elektrická těžká nákladní vozidla.

Při ověřovacích testech prokázal lithium-iontový článek vynikající životnost, díky níž mohou nákladní vozidla najet až 1,5 milionu kilometrů – což odpovídá celé životnosti nákladního vozidla.

Jelikož se článek vyrábí v severním Švédsku pomocí elektřiny nepocházející z fosilních zdrojů, je jeho uhlíková stopa dle webu výrobce přibližně třetinová oproti srovnatelnému referenčnímu článku. 

V roce 2017 spojily společnosti Scania a Northvolt, dva průkopníci v oblasti udržitelnosti, své síly za účelem vývoje a výroby špičkového bateriového článku pro těžká užitková vozidla. Úzká spolupráce nyní přinesla své ovoce, neboť byla zahájena výroba tohoto článku v gigatovárně Northvolt Ett na severu Švédska.

Scania kromě toho ještě letos slavnostně otevře novou továrnu na výrobu baterií ve švédském Södertälje, kde budou bateriové články sestavovány do „battery-packů“, aby je bylo možné použít při výrobě těžkých elektrických nákladních vozidel.

Peter Carlsson, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Northvolt, k tomu říká: „Na počátku tohoto partnerství se společnosti Northvolt a Scania dohodly na ambiciózním časovém plánu vývoje vysoce výkonného bateriového článku, který by umožnil realizaci plánů Scanie na elektrifikaci těžké nákladní dopravy. Skutečnost, že jsme úspěšně prošli rozsáhlými fázemi vývoje a testování a nyní dodáváme z továrny Northvolt Ett články, které z hlediska výkonu překonávají naše původní očekávání, je pro všechny zúčastněné obrovským úspěchem.“

Generální ředitel společnosti Scania, Christian Levin, dodává: „Premiéra představuje milník na cestě k udržitelnému systému dopravy. Budoucnost těžké dopravy je elektrická. Abychom podpořili tento přechod a nadále plnili slib vůči zákazníkům, že budeme prémiovou značkou, potřebuje Scania pro svá elektrická nákladní vozidla špičkové bateriové články.“

„Při zahájení vývoje bateriového článku jsme se zaměřili na vysoký výkon, nízké provozní náklady a dlouhou životnost. Rozhodli jsme se pro požadavek, aby článek umožnil těžkému nákladnímu vozidlu najet až 1,5 milionu kilometrů. Testy ukázaly, že tento požadavek lze nejen splnit, ale i překročit,“ říká Christian Levin.

Nízká uhlíková stopa

V rámci závazku společnosti dodávat udržitelné články využívá továrna Northvolt Ett elektrickou energii 100% vyráběnou z nefosilních zdrojů v podobě vodních a větrných elektráren. Díky energii nepocházející z fosilních zdrojů a integraci dalších prvků udržitelné výroby v továrně Northvolt Ett je odhadovaná uhlíková stopa článku při plné sériové výrobě přibližně třetinová oproti srovnatelnému referenčnímu článku (lithium-iontový článek NMC 111 dle IVL 2019).

Zdroj: Scania, Northvolt

Mohlo by vás zajímat

Reklama