Uživatelé jsou z AI zařízení zděšení: Z bezdrátového reproduktoru se odeslal záznam soukromé konverzace

 
Další 4 fotografie v galerii
Reproduktor se asi sám vzbudil po udání klíčového slova / Amazon
Vypadá to, že nejenom Apple má v poslední době jisté potíže s podezřele aktivní umělou inteligencí (AI): také bezdrátový reproduktor Echo od Amazonu se může chovat opravdu zvláštně. Alespoň to potvrzuje poslední zkušenost dalšího vyděšeného zákazníka.

Poslední stížnost se týká situace, kdy si jedna rodina v USA nainstalovala populární, hlasem aktivované, zařízení Amazon Echo po celém domě. 

Následně rodinu kontaktoval jejich známý, že obdržel nějakou jejich konverzaci, kterou mu zaslala Alexa, a to zcela bez vyžádání. Byl to konkrétně jeden z manželových zaměstnanců z práce, jenž je upozornil: „Radši si odpojte Alexu, někdo vás patrně hackuje."

Když všechny přístroje odpojili a potvrdilo se, že daný kolega z práce skutečně obdržel i nějaké konkrétní nahrávky z jejich reproduktorů, včetně soukromé konverzace, byla z toho majitelka reproduktorů doslova šokovaná: „Cítím se napadená. Ty zařízení už nikdy doma nechci ani vidět, protože jim po tomto už nemohu věřit."

I když byl záznam s rozhovorem celkem bezvýznamný a pro potenciální lupiče by neměl prakticky žádný smysl, přesto jde o incident, jenž celkem pochopitelně vzbudil nežádoucí emoce a obavy, že Alexa i Amazon své zákazníky sleduje.

Reakce Amazonu byla předvídatelná: "Omlouváme se za toto politováníhodné nedopatření, šlo o bug, jenž je velmi vzácný a na jehož odstranění horlivě pracujeme, jelikož bereme cizí soukromí velmi vážně."

Zatím to vypadá tak, že se Amazon Echo prostě vzbudil po udání klíčového slova („Alexa" – to totiž opravdu mohlo zaznít prakticky odkudkoliv: klidně z televize nebo rádia). Z následující zachycené konverzace pak Amazon Echo usoudil (pravděpodobně chybně), že má odeslat zprávu na jisté jméno ze seznamu - určitou část z konverzace na pozadí si AI patrně převedla na jméno, jež se pak pokusila najít v seznamu.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama