- Lukáš Bauer
- PC / Notebooky
- 01. srpna 2023
- 15:58
Cisco má nejvýkonnější síťový čip, prolomil magickou bariéru 50 Tbps
Čtvrtá generace Silicon One zvládá propustnost 51,2 Tbps a je určena především pro extrémní pracovní zátěže spojené s používáním umělé inteligence a strojového učení. Parametry a možnosti nových superrychlých čipů Silicon One nyní zkoušejí dle webu výrobce největší světoví cloudoví provideři.
Magická bariéra byla prolomena ve čtvrté generaci u zařízení Cisco Silicon One G202 a G200, pouhé tři a půl roku poté, co měly Silicon One svoji premiéru. Nové generace jsou přitom obvykle uváděny v rozmezí 18 až 24 měsíců. „G200 a G202 představují nejvýkonnější síťové čipy na trhu, určené především pro pracovní zátěže AI/ML,“ uvedl Rakesh Chopra z Cisco Common Hardware Group.
Další výhodou Silicon One je vedle vysokých přenosových rychlostí také nízká spotřeba energie, a díky vysoké propustnosti má celé řešení i skromné prostorové nároky. „Čipy mohou provádět úlohy s počtem přepínačů nižším o 40 %, s menším zpožděním a zároveň jsou energeticky úspornější,“ dodal Rakesh Chopra. V Ciscu dokonce spočítali, že nasazení nových čipů umožňuje vystavět AI/ML cluster s úsporou 50 % optiky, 40 % switchů a třetiny síťových propojovacích vrstev.
Procesory Silicon One jsou koncipovány na dosažení co nejvyšších přenosových rychlostí a pro přenosy velkých objemů dat. Původně byly určeny zejména do špičkových zařízení v kritické infrastruktuře – například service provider routery, datacentrové switche apod. Ale postupně najdou uplatnění i v zařízeních pro běžné použití.
Technologie Silicon One se uplatnila i v České republice. V loňském roce byly routery Cisco 8000 použity pro páteřní spojení v rámci celorepublikové vědecké sítě CESNET, která propojuje české univerzity a vědecká pracoviště. Mimo jiné i tak vytváří lepší podmínky pro využívání superpočítačů v ostravském IT4Innovations.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email