Poselství vzdáleným civilizacím, zlatá deska z družice Voyager, mimozemšťany podle vědců pouze zmate

 
Další 2 fotografie v galerii
Voyager 1 je aktuálně skoro 21 miliard kilometrů daleko od Země / NASA
„Zlatá deska" je nahrávka pořízená NASA a pak odeslaná s družicí Voyager 1 (a 2) proto, aby pomohla neznámé mimozemské formě života, pokud na ni narazí, udělat si lepší představu o lidstvu. Možná to ale nebyl až tak dobrý nápad, jak varují někteří výzkumníci.

Deska má na sobě obrázky a hvězdné mapy. A je zde celkem 115 obrázků v analogové formě, zvuky velryby (keporkak též známý jako plejtvák dlouhoploutvý), pozdravy v 54 jazycích, 20minutová zvuková esej na téma život na zemi a 90 minut hudby.

Podle některých vědců z Ohia (Rebecca Orchard a Sheri Wells) to ale může mimozemšťany jen zmást. Například zahrnutí pozdravů v 54 jazycích by dost možná mohlo způsobit katastrofu. Jednotlivé pozdravy se totiž prý hromadí stejně jako u hádky, protože u jazyků jen lidé vědí, že jsou pokaždé jiné.

To je názor jistě zajímavý, ale nedává moc smysl. Předpokládá totiž, že dané osoby budou vše vnímat jako my, jelikož jen jiný člověk pozná, že nejde o hádku a nedotkne se ho to. Když tento záznam pustíte našim opicím, nic to s nimi neudělá. A stejně, když to pustíte někomu, kdo se vyvinul v Beta Tau Ceti z nosorožce, tak to rozhodně bude pociťovat jinak (údiv asi) a ve finále přinejlepším stejně bude desku používat jako podložku pod jídlo.

Nemluvě o tom drobném detailu, že když nahlédneme do naší historie, máme šanci cca 1 000 000 : 1, že nalezený život bude fungovat na buněčné úrovni.

Upřímně to asi stejně nemá cenu moc řešit - Voyager 1 je aktuálně totiž skoro 21 miliard kilometrů daleko od Země a letí mrazivou pustinou a k dalšímu solárnímu systému dorazí až za nějakých dalších 40 tisíc let.

Ale úplně k ničemu jeho cesta nebyla – sonda se totiž relativně nedávno pochlubila NASA, že v prázdném vesmíru je vesmírné záření asi tak čtyřikrát silnější, než u nás. To naznačuje, že heliosféra (oblast vesmíru s naší sluneční soustavou) funguje zčásti i jako štít.

Mohlo by vás zajímat

Reklama