Nový LBX: Tak trochu jiný Lexus do města

 
Další 2 fotografie v galerii
Inspirací k efektním proporcím LBX byl překvapivý zdroj – rýžové koláčky mochi / Lexus
Lexus při vývoji nového městského crossoveru přehodnotil některé z nejznámějších designových rysů značky. Hybridní elektrický model s autonomním dobíjením, nejmenší ze všech dosavadních modelů značky Lexus, přináší stylistické ztvárnění, kterým se odlišuje od větších soukmenovců.

Cílem návrhářů bylo dle webu automobilky vytvořit vůz atraktivní i pro odvážnější obyvatele evropských měst, kteří dokáží ocenit prémiovou kvalitu spojenou s moderním a méně formálním vzhledem i charakterem.

O záměrech návrhářů nic nevypovídá jednoznačněji než zpracování přídě LBX, zde představující novou „tvář“ značky Lexus. Vřetenovitá maska, tvořící již přes desítku let charakteristický znak všech modelů Lexus, byla přepracována do menšího a sjednoceného prvku bez rámečku, hladce navazujícího na karoserii vozu.

Vzhledem ke kompaktním rozměrům hybridního pohonu bylo možné snížit přední hranu kapoty až pod úroveň světlometů.

Ze svěžích detailů jmenujme například chytré spojení světel denního svícení a ukazatelů směru do jediného modulu, kde byl dobře známý motiv písmene „L“ značky Lexus obrácen tak, aby odpovídal směru odbočování.

Robustní postoj s dynamickým nábojem

Součástí tradičního vzhledu SUV je robustní postoj s dynamickým nábojem, tedy kvality, kterými nové LBX navzdory svým kompaktním rozměrům jednoznačně disponuje. Při pohledu z boku nelze přehlédnout klasické prvky designu: krátké převisy pro snadnou manévrovatelnost a výrazně rozšířené přední i zadní blatníky.

Jedním z nejtěžších úkolů bylo vytvořit utažené a efektně svalnaté povrchy kolem výklopné zádě s cílem propůjčit vozu působivě sebejistý vzhled. Oko pozorovatele přirozeně přitahují velké pneumatiky na 18" kolech. Uklidňující stabilita LBX, postavená na nízkém těžišti vozu, nedává prostor pochybnostem. Samotným vzezřením dává LBX jednoznačně najevo své schopnosti proplétat se s jistotou městskými ulicemi, zkoumat venkovské cesty nebo zdolávat dálniční trasy.

Vzhled inspirovaly rýžové koláčky mochi

Inspirací k efektním proporcím LBX byl překvapivý zdroj – rýžové koláčky mochi, v Japonsku tradičně podávané na Nový rok. Tyto koláčky sestávají ze dvou kotoučků – většího, na němž je položen jeden menší.

Tvarová vyváženost LBX se při pohledu zezadu odráží v kompaktní kabině umístěné na efektní spodní části karoserie – coby dalšího vizuálního prvku s poukazem na nízké těžiště a stabilní jízdní chování.

Přesunutím registrační značky dolů až na zadní nárazník vznikl čistý a nekomplikovaný povrch výklopné zádě s nápadným písmenným označením LEXUS. Podobně jako ostatní SUV značky Lexus najdeme na LBX zadní světelnou lištu ve specifickém provedení. V tomto případě je protažena od výklopné zádě až do zadních blatníků ke zdůraznění šířky vozidla a jeho stabilního postoje.

Design samozřejmě nestojí pouze na atraktivním vzhledu: jeho součástí je i řada detailů k dosažení co nejlepších aerodynamických vlastností. Ty jsou zase důležité pro stabilní jízdní chování a co nejnižší spotřebu paliva.

Tvar střechy, vyprofilovaný zadní spoiler a zadní sdružená světla přispívají k hladkému proudění vzduchu a jeho snadnému odtrhávání od vozidla. Ozdobné lišty na úrovni okenní čáry jsou hladce zapuštěny do karoserie, zatímco dole na bočních prazích najdeme lamely ve prospěch co nejlepší aerodynamiky, k níž přispívá i precizní stylistické ztvárnění rohů předního nárazníku a boků zadního nárazníku.

K efektní prezentaci křivek LBX napomáhá nabídka vhodně zvolených barev karoserie, zahrnující energické odstíny červené, žluté a modré, resp. markantní dvoubarevné provedení s kontrastní černou střechou a sloupky.

Zdroj: Lexus

Mohlo by vás zajímat

Reklama