Praktické tipy, jak lépe zvládat jízdu v zimě

Nepříznivé zimní počasí znepokojuje mnoho evropských řidičů / Goodyear
Zimní sezóna je za dveřmi a s ní přichází pro řidiče i řada různých náročných situací na silnici. Nejnovější evropský průzkum společnosti Goodyear ukazuje, že pro řadu z nich je zima za volantem skutečně spojena s nejistotou a obavami.

V novém průzkumu odpovídalo 4 500 Evropanů z devíti zemí na otázky ohledně jízdy v náročných zimních podmínkách a nejlepší možné přípravy, než s vozem na zimní silnici vůbec vyrazí. 

Pneumatiky snižují obavy z jízdy v zimě

Výsledky ankety dokazují, že pneumatiky představují důležitý faktor pro snižování stresu za volantem. Téměř devět z deseti evropských řidičů se domnívá, že je důležité mít v zimě na vozidle ty správné pneumatiky.

Celých 51 procent je pak považuje za velmi důležité pro pocit bezpečí na silnici. Větší klid při řízení dodávají také drobné každodenní přípravy, mezi nejčastější přípravy patří škrábání oken, kontrola předpovědi počasí a kontrola tlaku v pneumatikách.

„Je pochopitelné, že jízda v zimě může v mnoha z nás vyvolávat obavy. Čelit nepředvídatelným povětrnostním podmínkám, jako jsou zledovatělé silnice, může být náročné, ale existují způsoby, jak snížit úzkost a připravit se na možná rizika. Vedle investice do prémiových pneumatik jsou to jednoduché přípravné práce před cestou, například kontrola brzd nebo vyčištění světlometů – nezaberou mnoho času a pomáhají zvýšit bezpečnost silničního provozu,“ říká Sonia Leneveu ze společnosti Goodyear. 

Průzkum ukazuje, že míra nejistoty se mezi řidiči v Evropě liší. Největší obavy mají v zimním období za volantem francouzští a polští řidiči, 34 % a 26 % jich uvedlo, že mají určitý strach. Nejméně se naopak bojí Finové, jichž se při zhoršených podmínkách na silnicích cítí nejistě pouze 12 procent.

Klíčem k úspěchu je příprava

Příprava na zimní podmínky na silnicích vypadá různě podle toho, kde v Evropě řidič žije. Pro severské země jsou hlavním problémem, který je třeba aktivně řešit, namrzlá okna. Ve Finsku si až 72 % lidí před jízdou škrábe okna. V Norsku se stejným způsobem připravuje 59 procent a ve Švédsku a Dánsku je to 57 procent řidičů.

Mnoho Němců kontroluje před jízdou hloubku dezénu pneumatik, uvedlo jich to celkem 29 procent. Každý třetí Ital stejně jako každý třetí Francouz prověřuje tlak v pneumatikách a v Rumunsku kontroluje 51 procent řidičů hladinu nemrznoucí směsi. V Polsku uvádí 42 procent řidičů, že hlídají předpověď počasí, a 30 procent provádí kontrolu brzd.

Zvýšení jistoty při řízení v zimě

Nepříznivé zimní počasí znepokojuje mnoho evropských řidičů. Celkem 85 procent řidičů se necítí bezpečně, když musí řídit v náročných zimních podmínkách. Hlavním zdrojem jejich obav jsou namrzlé silnice a strach, že někdo jiný ztratí kontrolu nad vozem. Většina řidičů získává větší jistotu tím, že dodržuje bezpečnou vzdálenost od vozidla před sebou, sníží rychlost nebo si na jízdu vyhradí více času. 

Existují však i další způsoby, jak lépe zvládat jízdu v náročných zimních podmínkách. Své nejlepší tipy, jak si řidič může v zimě zvyšovat sebedůvěru, nabízí renomovaný švédský psycholog David Waskuri.

1. Zamezte rozptylování pozornosti

Řada nehod je způsobena nepozorností řidičů. Telefonování, konverzace se spolujezdcem nebo to, že řidič nechá svést myšlenky na něco, co ho rozčílilo, otrávilo nebo naopak nadchlo, může být příčinou nevítaného rozptýlení. Pokud pociťujete intenzivní emoce, soustřeďte se na dýchání. Pokud vás přece jen začnou přemáhat, zastavte a udělejte si přestávku.

2. Dopřejte si dostatek odpočinku

Pro řízení je nezbytné, aby byl řidič dobře odpočatý, protože únava ovlivňuje jeho reakční dobu i soustředění. Proto se před usednutím za volant dobře vyspěte a pokud vás čeká dlouhá cesta, naplánujte si po cestě zastávky. Pokud během cesty náhle pocítíte únavu, je pro vaši bezpečnost i bezpečnost ostatních důležité, abyste zastavili a odpočinuli si.

3. Opakovaný trénink 

Když se vrátí zima a na silnicích to zase začne klouzat, mnoho řidičů už neví, jak se jim řídilo loni. Praxe a přivyknutí podmínkám snižují úzkost, takže pokud se cítíte nejistí, věnujte nějaký čas tomu, abyste si vyzkoušeli jízdu v klidu už na začátku zimy. Nácvik brzdění a akcelerace vám později umožní cítit se jistěji při vjezdu na frekventovanější komunikace. Vezměte si s sebou ideálně i zkušeného řidiče, který vám v případě potřeby poradí. 

4. Dodržujte odstup

Ujistěte se, že dodržujete dostatečný odstup od vozu před vámi. Budete tak mít dost času na reakci v případě náhlého zastavení provozu. Mějte na paměti, že brzdná dráha se prodlužuje v závislosti na počasí a stavu vozovky. Dodržování dostatečného odstupu vám pomůže cítit se při řízení klidněji a může snížit úzkost za volantem, zejména v náročných podmínkách. 

5. Cvičte se v soustředěnosti  

Co můžete použít kdykoli v autě i mimo něj, je všímavost. V zásadě jde o to, plně se soustředit na přítomný okamžik. Pokud se cítíte naštvaní, máte obavy nebo jste ve stresu, existují jednoduché metody, jak se uvolnit. Zastavte auto na místě, kde není provoz. Pokuste se začít plně uvědomovat, co je kolem vás. Co vidíte? Co slyšíte? Soustřeďte se také na sebe. Jak cítíte své nohy a záda na sedadle?

Soustředění se na vlastní tělo a na daný okamžik snižuje tepovou frekvenci a má uklidňující účinek. Soustředíte-li se na přítomnost, zbavíte se negativních myšlenek a v důsledku toho se budete cítit uvolněněji a pozitivněji.

Zdroj: Goodyear

Mohlo by vás zajímat

Reklama