Prodloužit životnost baterie pomůže správné nabíjení i aplikace

Nabití z nuly na 100 procent vystavuje elektrody lithium – iontové baterie extrémnímu namáhání / Pixabay
Chytré telefony, notebooky, ale i kola nebo automobily. Množství zařízení, které pro své fungování potřebují baterii, se neustále zvyšuje.

Mezinárodní den baterií, letos připadající na neděli 18. února, proto připomíná, jak zásadní je se o baterie správně starat. Prodloužení životnosti baterií totiž snižuje nejen náklady ale i ekologickou zátěž spojenou s jejich výrobou. Často přitom stačí dle webu BatteryShop udělat jen malé změny. 

Správné nabíjení je zásadní 

Používání mobilu nebo notebooku do téměř úplného vybití a potom nabíjení přes celou noc. To je nejčastější chyba, která výrazně snižuje životnost baterie.

Ta je totiž dána takzvanými nabíjecími cykly, tedy maximálním počtem nabití a vybití, které baterie zvládne bez změny kapacity. Solidní kondici má baterie zhruba do 500 nabíjecích cyklů, každé úplné vybití a nabití však jeden cyklus ubere. 

Jak tedy nabíjet správně? Bateriím rozhodně nesvědčí extrémy. „Nabití z nuly na 100 procent vystavuje elektrody lithium – iontové baterie extrémnímu namáhání, což může mít na jejich životnost neblahý vliv. Ideální je stav baterie udržovat mezi 20 až 90 procenty a spíše ji dobíjet několikrát za den po troškách,“ radí Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz. Pokud nemáte prostor vytahovat přístroj několikrát denně ze zásuvky, pomoci vám může i samotný smartphone. Novější typy telefonů totiž nabízejí funkci optimalizovaného nabíjení, která ve vhodnou chvíli jejich dobíjení zpomalí. 

Ani teplo, ani zima

Důležité ale není pouze to, jak ale také kde přístroj nabíjíte a následně používáte. Bateriím nesvědčí příliš velká zima ani teplo. Mráz i vysoké teploty nutí baterie spotřebovávat větší množství energie, pokud jsou nestandardním podmínkám vystavené delší dobu, velmi rychle se ničí. Pro zapomenutý mobil v autě může být i jedna mrazivá noc kritická, na prudkém slunci zase hrozí až výbuch nebo požár. V případě, že je elektronické zařízení při nabíjení horké, okamžitě ho odpojte. Nabíjet není vhodné ani ve vlhkém prostředí nebo v blízkosti jiných kovů. 

Nenápadní žrouti energie 

Pokud se divíte, že se váš mobilní telefon vybíjí příliš často, zaměřte se na to, jak efektivně s ním pracujete. „Velmi častým nešvarem je spuštění několika aplikací na pozadí, velkým žroutem baterie jsou především nejrůznější hry nebo také sociální sítě, které se často automaticky obnovují, i když nejsou používány,“vysvětluje Radim Tlapák. Vypnout nebo omezit pak doporučuje také notifikace upozorňující na nové zprávy nebo určování polohy. I kvůli nim se totiž telefon musí pravidelně připojovat na internet i v případě, že ho zrovna aktivně nepoužíváte. 

Dalším jednoduchým trikem k úspoře baterie může být snížení jasu obrazovky nebo kontrastu displeje. V případě chytrých telefonů je také vhodné zkrátit čas, po kterém dojde k automatickému ztlumení a uzamčení obrazovky. Limit 30sekundové nečinnosti je pro snížení spotřeby baterie ideální. 

Chytré aplikace mohou pomoci

Abyste mohli efektivně využívat všechny technologické vychytávky na úsporu energie v bateriích, je nutné udržovat operační systémy telefonů i počítačů stále aktuální. Kromě nezbytných oprav zabezpečení totiž mohou nejnovější verze operačních systémů zahrnovat nové možnosti, jak správu napájení a výkon baterie zlepšit.

„Cenné informace o kondici baterie mohou dodat i nejrůznější aplikace. Například BatteryCar vám ukáže původní kapacitu baterie i počet zbývajících nabíjecích cyklů, program Smarter Battery dokonce pomůže s kalibrací baterie v počítači,“ doplňuje Radim Tlapák.  

Zdroj: BatteryShop

Mohlo by vás zajímat

Reklama