Pět nejčastějších chyb při zálohování, kterým se lze jednoduše vyhnout

Kdykoli může dojít k nečekanému selhání systému nebo útoku škodlivého softwaru / Pixabay
Každý desátý počítač se stane obětí viru a každý den je každou minutu odcizeno neuvěřitelných 113 telefonů. Vzhledem k tomu, že ztráta dat je náhlou a potenciálně nenávratnou noční můrou, je zajištění spolehlivých záloh bezpodmínečně nutné.

Pojďme se podívat na nejčastější chyby, kterých se lidé dle odborníků společnosti Western Digital při zálohování dopouštějí, a řekněme si, jak se jim vyhnout.

Nepravidelnost zálohování

Nejčastější chybou je, že zapomínáme na pravidelné zálohování dat. Ať už se jedná o osobní soubory nebo důležité obchodní dokumenty, nezavedení důsledné zálohovací rutiny vás vystavuje riziku ztráty dat.

Kdykoli může dojít k nečekanému selhání systému nebo útoku škodlivého softwaru, čímž se vaše cenná data stanou nedostupnými nebo trvale ztracenými. Nastavením automatického zálohování však můžete takové situaci předejít.

Jediné zálohovací zařízení

Závislost výhradně na jednom úložném médiu je nebezpečnou hrou s bezpečností vašich dat. Místo toho diverzifikujte řešení pro ukládání záloh pomocí kombinace externích pevných disků, zařízení NAS a cloudových úložišť. Přenosné pevné disky, jako jsou například WD My Passport, nabízejí až 5 TB pro jednoduché a cenově výhodné zálohování.

Pro chytré telefony jsou vhodnou volbou flash disky 2 v 1, jako například SanDisk Ultra Dual Drive Go USB Type-C a SanDisk iXpand Flash Drive Luxe. Tyto disky, kompatibilní se zařízeními USB Type-C, automaticky zálohují fotografie, videa a další obsah. Stačí zapojit a používat pro bezproblémový přenos dat mezi zařízeními. Pokud potřebujete zařízení pro ukládání obrovského množství dat, pak je pro vás určen právě stolní disk WD My Book s kapacitou až 22 TB. 

Opomíjení verzí

Další chybou je opomíjení verzí při zálohování. Neuchovávání více verzí souborů zvyšuje pravděpodobnost uložení poškozených nebo nesprávných dat oproti předchozím verzím. Bez správného systému správy verzí se oprava chyb nebo obnovení starších verzí může stát problémem.

Vytvořte systém, který sleduje změny souborů v průběhu času. Tím zajistíte, že se v případě potřeby budete moci vždy vrátit k dřívějším verzím, což pomůže chránit před náhodnou ztrátou nebo poškozením dat. Pravidelná údržba tohoto systému vám pomůže udržet si pořádek a být připraveni na případné nepředvídané problémy. Kromě toho je velmi důležité ověřit verzi, kterou zálohujete, abyste se ujistili, že je správná. Tento jednoduchý krok může pomoci zabránit náhodnému přepsání důležitých dat potenciálně poškozenou nebo nesprávnou verzí. 

Zálohování na jednom fyzickém místě

Mnoho lidí nezálohuje mimo svou lokalitu a předpokládá, že místní zálohování je spolehlivé. Spoléhání se pouze na místní zálohování vás však činí zranitelnými vůči katastrofám specifickým pro danou lokalitu, jako jsou požáry nebo krádeže.

Zálohovat mimo lokalitu znamená uchovávat kopií dat na různých místech, takže pokud se na jednom místě stane něco špatného, vaše data zůstanou v bezpečí. Jako alternativu můžete použít cloudové úložiště. Cloudová zálohovací zařízení jsou oblíbená pro vzdálené ukládání dat přístupné přes internet. Různé online cloudové služby nabízejí funkce, jako je synchronizace souborů, sdílení a šifrování pro bezpečné ukládání dat. 

Podceňování šifrování

Nešifrovat při zálohování může být nákladnou chybou. Ukládání nešifrovaných záloh činí citlivá data zranitelná vůči neoprávněnému přístupu. Zavedení silného šifrování zajistí, že i když se zálohy dostanou do nepovolaných rukou, data zůstanou chráněna.

Stejně důležité je však pamatovat na to, abyste se nerozhodovali pro hotová šifrovací řešení, protože by vám mohla ztížit pozdější obnovení zálohovaných informací. Pevné disky My Passport a My Book se značkou WD jsou vybaveny vestavěným 256bitovým hardwarovým šifrováním AES s ochranou heslem, které pomáhá udržet obsah v bezpečí. 

Zdroj: Western Digital

Mohlo by vás zajímat

Reklama