Podle NASA udělá nová zlatá horečka na asteroidech z každého pozemšťana dolarového miliardáře

 
Další 2 fotografie v galerii
Na asteroidech by se mohla těžit platina nebo zlato / Pixabay
Asi každý z nás ví, co znamenala kdysi „zlatá horečka", zejména ta, co proběhla na Klondiku. Jak se ale ukazuje, jednu bychom mohli relativně brzy sami zažít. Tentokrát ale nebude probíhat na Zemi, ale ve vesmíru.

Již dnes existuje několik státních i soukromých organizací, jež usilují o právo být první, která bude moci těžit kovy na asteroidech. Má se totiž za to, že řada vesmírných objektů je doslova "nacpaná" nesmírně cennými prvky a sloučeninami, jako je třeba platina. Ta se aktuálně mimochodem prodává dráže než zlato – stojí cca 10 500 korun za gram.

NASA odhaduje, že hodnota všech surovin, zatím „ukrytých", v asteroidech je v řádu 100 miliard USD na jednu osobu žijící na Zemi. Například americká firma Deep Space Industries (DSI) hodlá využívat k pohonu vodíkových, parních, trysek (zahřátá pára na 1000 °C) a ráda by svoji první důlní sondu vypustila někdy mezi lety 2020 - 2025. A odhaduje, že okolo roku 2030 překročí trh s minerály z asteroidů hranici 1,5 miliardy USD.

Časem by pochopitelně objem používaných sond rostl. A pan Grant Bonin (šéf přes techniku v DSI) potvrdil, že by sondy měly mít samozřejmě vesmírné depo, kam by se primárně vracely s nákladem: „Budou skutečně a doslova jako vesmírné včelky, co vyletí z úlu za potravou."

Toto depo by mělo být umístěno někde mezi Zemí a Měsícem, takže kdyby se objevil nějaký ten blízký asteroid (každý rok je jen u Země cca 900 nových), rázem by k němu vyrazily těžící sondy. Těžit by se takto mohl nejenom kov, platina, zlato, ale také třeba vodíkové palivo.

Oficiálně má dle NASA vyrazit první sonda k asteroidu "16 Psýché" (jediný svého typu, z něhož zůstalo jen kovové jádro po kolizi a nyní tvořící 200 km souvislý kus železa, niklu a vzácných kovů) v roce 2022. A že se nejedná o pouhou fámu, ale myslí se to vážně, potvrzuje i to, že DSI prodala již cca 40 podobných parních raketových boosterů dalším firmám.

Pokud potřebujeme nějak financovat další vesmírné cesty a vůbec kosmonautiku jako takovou, je tento podnik stejně v podstatě nezbytný.

Mohlo by vás zajímat

Reklama