Carsharing se stal integrální součástí cestování po Praze

Jedno sdílené vozidlo dokáže v ulicích města nahradit 6 až 10 soukromých aut / Pixabay
Vedle metra, autobusů a tramvají se novou součástí Pražské integrované dopravy (PID) stal již od konce ledna 2024 i carsharing. Nová aplikace PID „Lítačka“ totiž nabízí kombinaci více druhů dopravy, nyní i se sdílenými auty.

Nově spuštěný vyhledávač PID umožní obyvatelům i návštěvníkům Prahy, aby efektivně zkombinovali všechny druhy dopravy pro co nejrychlejší cestu do cíle. Pražané tak mohou dle webu Asociace českého carsharingu naplánovat svoji cestu například tak, aby se k cíli co nejvíce přiblížili metrem nebo tramvají a pak rychle našli nejbližší sdílený vůz.

V něm pak dojedou závěrečnou část cesty na okraj města, kam by jinak trvala cesta pomocí MHD mnohem déle. Po dojetí do cíle vůz jednoduše zaparkují, a to klidně i na modré zóně, kde mohou sdílené vozy volně parkovat.

„Jedná se o významnou technologickou inovaci aplikace „Lítačka“ ze strany MHMP, která zásadně propojuje formy cestování po Praze. Tato velmi oblíbená aplikace pro efektivní využívání MHD je nyní doplněna o další formy dopravy, jako je i carsharing. Carsharing se za posledních pět let stal v podstatě veřejnou individuální dopravou a slouží všem lidem, kteří primárně využívají MHD, chodí pěšky nebo jezdí na kole a automobilem jezdí pouze v nezbytných případech, čímž přispívají ke snižování dopravní zátěže v našem hlavním městě,“ uvedl předseda Asociace českého carsharingu Roman Filip.

„Jsme nadšeni oznámením našeho partnerství s Pražskou integrovanou dopravou (PID) a začleněním naší flotily do aplikace PID Lítačka. Tato spolupráce přináší občanům a návštěvníkům Prahy novou úroveň pohodlí a flexibilitu při cestování v rámci města. S naší rozsáhlou flotilou 1 300 vozidel přinášíme do Lítačky široký výběr vozidel pro každodenní potřeby a cestování po Praze,“ konstatoval Michal Pecina, provozní ředitel největšího českého carsharingu CAR4WAY.

„Zapojení a integrace sdílených aut do pražské dopravy je bezesporu pro město a jeho obyvatele přínosem, což potvrzuje i neustále se zvyšující zájem o tuto službu. Jedno sdílené vozidlo dokáže v ulicích města nahradit 6 až 10 soukromých aut a uspořit parkovací místa, čímž výrazně přispívá k udržitelnému stavu životního prostředí,“ připomněl Michal Pecina. Do projektu PID jsou zapojeny všechny carsharingové společnosti v Praze, tedy CAR4WAY, Anytime, Autonapůl a částečně i HoppyGo.

Zdroj: Asociace českého carsharingu, PID

Mohlo by vás zajímat

Reklama