Vědci odhalili, proč se někdo chřipkou nakazí a někdo bez problémů zůstane imunní

 
Další 2 fotografie v galerii
Lidé s genem KLRD1 jsou mnohem méně náchylní na chycení chřipky / Pixabay
Jak asi sami dobře znáte z vlastní zkušenosti, ne každý, kdo se pohyboval v okolí nakaženého chřipkou, hned onemocní. Až nyní vědci přišli na to, čím to je způsobeno.

Problém dosud byl v tom, že predikce nakažení na základě známých faktorů se může provést až tehdy, když je osoba již infikována, ale ještě se neprojevil žádný symptom.

Nyní ale skupina vědců ze Stanford University našla v krvi ten zdaleka nejlepší ukazatel (gen zvaný KLRD1):„Je zde velká variabilita v tom, kdo chřipku každý rok dostane a kdo ne. Zajímalo nás, jaké geny a imunitní faktory v tomto hrají roli a proč někteří lidé nakonec onemocní. Naše hypotéza je, že u někoho existuje imunitní stav, co ho chrání i při akutním ohrožení chřipkou."

Studie proběhla na 52 zdravých lidech, u nichž byl pro začátek spočítán počet imunitních buněk v krvi. A zkontrolovali jim i na 20 000 individuálních genů při hledání stop.

Poté bylo odhaleno, že lidé, kteří byli infikováni, ale nemají symptomy chřipky, tak opravdu mají více zabijáckých antivirových buněk ve svém imunitním systému a mají prakticky vždy přítomný i gen KLRD1: „Jelikož je chřipka skutečně globální zdravotní problém, věnuje se jí ze strany vědy nemalá pozornost. Je totiž nutné pochopit imunitní odezvu těla, pokud chceme nabídnout lidem lepší vakcíny."

Ve studii byli lidé s genem KLRD1 odhaleni jako skutečně mnohem méně náchylní na chycení chřipky. Většinou právě díky vyšší aktivitě buněk v imunitním systému.

Studie sice našla jisté náznaky provázanosti genu KLRD1, lepšího imunitního systému a absence symptomů, ale proběhla zatím jen na 50 lidech.

Mohlo by vás zajímat

Reklama