- Petr Hájek
- PC / Notebooky
- 21. června 2018
- 18:15
Online gangy přeprodávají ukradená bankovní hesla přímo na běžných diskusních fórech
Dnes máme konkrétně na mysli ten digitální, moderní, svět, v jehož rámci se dějí všelijaké kybernepravosti. Moderní internetová doba ovšem nahrává klidně i takovým věcem, jako jsou krádeže identit.
Jedním z trendů posledních let je totiž právě prodávání ukradených informací přes běžná internetová diskuzní fóra, jež jsou paradoxně často zcela veřejně přístupná (potenciální zákazník se tak sem zřejmě dostane daleko snáze než na dedikované „černé trhy").
Služba Cifas soustřeďující se na prevenci podvodů již v této věci kontaktovala firmu Google, aby příslušná fóra odstranila. Máme tu ovšem i další zajímavá čísla k tématu: podobné případy za poslední desetiletí narostly o 125 % (asi tak 500 případů denně, což je v úhrnu 175 tisíc ročně).
Cifas dále zjistila, že kompletní sada detailů o majitelích online bankovních účtů se dají sehnat již od cca 4700 Kč, detaily o kreditních kartách od 1700 Kč a obecně nějaké heslo od cca 1200 Kč.
Tyto údaje jsou poté použity zloději identit k vybrání skutečných účtů, zneužití kontraktu na mobily, popřípadě i k zaplacení cizí kreditní kartou. Kriminálníci vyberou finance, co to karta povolí a nechají majiteli jen účet o zaplacení.
V nabídce na "speciálních" webech jsou kupříkladu věci jako kompletní údaje o zákazníkovi, tedy jméno, bydliště a datum narození. To je ale jen špička ledovce, nechybí také e-mailové adresy, čísla účtů nebo čísla pojištění. Někteří z hackerů se dokonce chlubí, že to již dělají celá léta.
I Google sám se v této věci již dostal pod palbu veřejnosti – už mnohokrát mu bylo vyčítáno, proč povolil například kanály Džihádu na YT, rasistické řeči, atd. Jeho odpověď je ale vždy stejná: „Nejsme zodpovědní za informace, jež indexujeme. Když ale obdržíme zprávu o stránkách, jež distribuují kradená osobní data, odstraníme je hned."
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email