Tajemná, chybějící, hmota ve vesmíru prý byla konečně objevena: Kde se skrývala již od velkého třesku?

 
Další 3 fotografie v galerii
Vědci analyzovali na univerzitě v Coloradu ve městě Boulder záření jednoho kvasaru / Pixabay
Mezinárodní tým vědců patrně objevil něco z „chybějící hmoty", která se před námi ukrývá ve vesmíru, a to už od Velkého třesku. Astrofyzikové zatím totiž znají jen zhruba dvě třetiny normální hmoty, o níž se všeobecně předpokládá, že se objevila již při vzniku vesmíru.

Nyní tato skupina vědců ovšem tvrdí, že odhalila „běžnou hmotu" i v místech, kde zprvu nebyla detekována. Zádrhel je to známý jako „Problém chybějících baryonů" (a souvisí s faktem, že pozorované množství baryonové hmoty nesouhlasí s teoretickými předpověďmi). Baryony jsou vlastně to, co považujeme za „běžnou hmotu". To je činí pro nás snadno detekovatelnými běžnými smysly, na rozdíl od, s ničím neinteragující, temnou hmotou a energií.

V této nové studii vědci analyzovali na univerzitě v Coloradu ve městě Boulder záření jednoho kvasaru. A zjistili cosi zajímavého: tato „ztracená hmota" podle nich existuje ve formě vláken kyslíkového plynu vinoucích se napříč všemi galaxiemi.

Kvasar je vesmírné těleso s výrazným rudým posuvem spektra. V optickém dalekohledu se jeví jako hvězda, tedy jako bodový zdroj světla

V těchto místech teplota dosahuje hravě i 1 000 000° Celsia: „Jde o jedno z největších tajemství zkoumání vesmíru: zjistit, kolik váží běžná baryonová hmota (tj. vodík hélium a všechny další prvky)".

Nové výsledky jsou tu po cca 20 letech zkoumání. Ještě v roce 2012 byli vědci přesvědčeni, že baryony mohou být ukryty v „pavučině" známé jako WHIM (řídká, teplá až horká plazma, co "teče" mezi galaxiemi a tvoří 40 - 50 % normální hmoty).

Jak ale dokazuje pozorování z kvasaru 1ES 1553, mezigalaktické médium obsahuje stopy ionizovaného kyslíku mezi naší Zemí a tímto kvasarem. A když to celé aplikujeme na zbytek vesmíru (kde vědcům pořád nějakých 30 % hmoty chybí), bylo by možné, že záhada chybějících baryonů je vyřešena.

Vědci se nechali dále slyšet, že bude potřeba další studie, aby se věci potvrdily a zjistilo se, jak se tam kyslík dostal: „Zatím není jisté, jak se mohl kyslík z hvězd a galaxií dostat až do mezigalaktického prostoru. Evidentně zde funguje jakási forma ekologie mezi těmito místy (námi a kvasarem myšleno), jejímž detailům ale stále málo rozumíme."

Mohlo by vás zajímat

Reklama