- Lukáš Bauer
- PC / Notebooky
- 20. listopadu 2024
- 15:57
Podvody s falešnými přenosy z pohřebních obřadů jsou stále častější, varují experti
Podvodníci obvykle požadují číslo kreditní karty, aby mohli poskytnout odkaz na, ve skutečnosti neexistující, stream pohřební služby, a navíc se snaží infikovat zařízení uživatele malwarem, který krade hesla a další cenné informace. Nabídky podobných podvodných služeb se podle webu společnosti Check Point často šíří přes Facebook.
„Když rodina truchlí a přes Facebook dostane zprávu, kde pohřební ústav nabízí video přenos z obřadu, je snadné v tak těžké chvíli podvodu uvěřit. Na první pohled navíc vše vypadá legitimně,“ říká Petr Kadrmas, Beyond the Perimeter Security Expert, Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.
„Kyberzločinci prohledávají sociální sítě a hledají informace o zesnulých, včetně fotografií, aby vše působilo maximálně věrohodně. Podobné podvody jsou rozšířené zatím hlavně v Americe, ale je vždy jen otázkou času, než se úspěšné taktiky začnou využívat i v dalších zemích. Podvodníci mohou zkoušet zneužívat také úmrtí významných osobností, aby zvýšili dosah svých triků.“
Po koronavirové pandemii se zvýšila obliba a dostupnost pohřbů přes internet. Mnoho pohřebních ústavů nabízí živé vysílání z obřadu, což umožňuje i vzdáleným rodinným příslušníkům rozloučit se se zesnulým.
Kyberzločinci využívají při vytváření falešných webových stránek i umělou inteligenci a napodobují stránky a odkazy skutečných pohřebních ústavů, takže je snadné tyto drobné odlišnosti přehlédnout a triku uvěřit.
Často jsou využívané i různé zkrácené odkazy, aby uživatel nevěděl, na jakou stránku bude přesměrován. Je důležité vzdělávat zejména starší a technicky méně zdatné uživatele, aby si na podobné podvody dávali pozor.
Zdroj: Check Point Software Technologies
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email