Víme, kdo může za špinavé moře: Až 95 % globálního plastového odpadu pochází z deseti řek Asie a Afriky

 
Další 2 fotografie v galerii
Největším znečišťovatelem moří je Čína / Pixabay
S tím, jak roste mezi všemi vládami světa tlak veřejnosti na problematiku plastových odpadů, stejně tak roste i tlak veřejnosti přes média na politiky a jejich kroky v této záležitosti.

Abychom ale mohli problém vyřešit, bude nutné jej samozřejmě nejprve co nejpřesněji specifikovat. A co zjistila studie odhalující, odkud je nejvíce plastů?

Nová šokující studie potvrdila, že až 95 % světového odpadu opravdu pochází jen z deseti afrických a asijských řek. Již asi cca 2,3 trilionu kilogramů ho navíc nyní plave v našich mořích a každým dnem přibývá další.

Největším znečišťovatelem moří je Čína, jejíž řeka Jang-c'-ťiang je vysloveně tekoucí skládka: ročně z ní odplave do oceánů 1,5 milionu tun plastů. Dobře na tom ale nejsou ani jiné řeky: Indus a Žlutá řeka jsou další dvě nejhorší. Žebříček pak dále pokračuje řekou Hai He, Nilem, Gangou, Perlovou řekou, atd. Celkově všech deset se podílí na 88-95 % celosvětového plastového odpadu.

Je hezké, že se objevuje snaha po řešení a zastavení znečišťování, problém ale je, že nepořádek je již součástí mořského ekosystému ve velkém a nikdo jej již nikdy zcela neodstraní.

Malér přitom nejsou makroplasty velké nad 5 mm, ale spíše mikroplasty, jež se usazují všude v moři a ve všech živých organismech – ano, včetně „zdravých mořských ryb" a v moderní mořské soli. Živočichové si navíc mikroplasty pletou s jídlem, jež je pak ucpou a čeká je bolestivá smrt hladem v řádu dní až týdnů.

Vědci nicméně doufají, že se podaří prosadit aspoň 50% redukci. To by ale vyžadovalo zlepšení veřejného povědomí a tlak na zachování přírody. Vše jsou to ale země, kde je spíše problém populační exploze (a na přírodu kašlou), kterou si již dávno nemohou dovolit ani dané země, a ani svět (z čeho budou žít třeba, mimochodem dobře vyzbrojené, státy, nyní stavící výhradně na naftě?).

Bohužel, nekonečná řada na chleba zde bude za pár let ještě delší, přitom zdroje jsou lokálně i globálně prakticky spotřebované a skutečné řešení je v nedohlednu.

Mohlo by vás zajímat

Reklama