Gigantická kolize s jinou galaxií změnila dramaticky podobu naší Mléčné dráhy

 
Další 1 fotografie v galerii
Gigantická kolize proběhla ve vesmíru před 8 až 10 miliardami let / Pixabay
Astronomové odhalili pradávnou a dramatickou kolizi naší Mléčné dráhy s menším objektem, jenž je přezdíván jako tzv. „Salámová" galaxie.

Jak se ukazuje, gigantická kolize proběhla před 8 až 10 miliardami let a jednou provždy Mléčnou dráhu změnila, co do jejího tvaru.

Vytvořila jí totiž onu známou vnitřní "vybouleninu". Astronomové jsou proto přesvědčeni, že jde o jeden z nejzásadnějších momentů v historii naší Mléčné dráhy.

Menší „Salámová" trpasličí galaxie spojení nepřežila, takřka okamžitě se rozpadla a její zbytky se staly rychle součástí Mléčné dráhy. Podle vědců kolize rozervala trpasličí galaxii doslova na kusy. To způsobilo, že se její hvězdy pohybovaly po velmi radiálních orbitách (dlouhé a úzké trasy proti jiným hvězdám). Časem kvůli nim skončily velmi blízko u centra naší galaxie. To je jasný důkaz, že trpasličí galaxie vstoupila do naší s velmi excentrickou orbitou, takže její osud byl zpečetěn.

Právě kvůli těmto protaženým cestám si tehdejší trpasličí galaxie vysloužila označení „Salámová". Stačilo nakreslit cesty hvězd a zadat vše do simulace a salámový tvar prostě nešlo přehlédnout. A právě tyto občasné silně excentrické hvězdy jsou vše, co z této trpasličí galaxie dnes zůstalo.

I když během let zaplatily za svoji zvědavost četné podobné menší trpasličí galaxie, co nás tak toužily spatřit, pohlcením Mléčnou dráhou, právě galaxie "Salámová" z nich byla největší (až 7 milionů hvězd).

Což nás mimochodem přivádí k otázce, jak stará je nejstarší známá hvězda v Mléčné dráze? Jde o "J0815+4729" ze souhvězdí Rysa. Našli ji španělští astronomové a jak se ukazuje, tato hvězda se měla podle některých teorií zformovat pouhých 300 milionů let po Big Bangu za použití materiálu z prvních supernov.

Mohlo by vás zajímat

Reklama