Za vyhynutím téměř celého podmořského života v ordoviku mohla asi malá drobná řasa

 
Další 2 fotografie v galerii
Ochlazování mělo spustit známé vymírání v pozdním ordoviku / Pixabay
Jak ukazuje jeden z posledních průzkumů na toto téma, masové vymírání 75 % druhů mořských živočichů v ordoviku má možná na triku jeden velmi nečekaný kandidát. Vše patrně zapříčinila běžná řasa.

Experti věří, že rozšiřující se populace jednoduchých mořských rostlin pohltily většinu oxidu uhličitého z atmosféry, v důsledku čehož se planeta ochladila. K tomu všemu došlo asi tak před 445 miliony let.

Plyn je to dnes již velmi dobře známý tím, že jeho přítomnost přímo ovlivňuje teplotu planety, jelikož ta pak lépe udrží teplo od Slunce. Platí s ním přitom jednoduchá přímá úměra, více plynu znamená více tepla.

Ochlazování mělo spustit známé vymírání v pozdním ordoviku. To je mimochodem jediné masivní globální vymírání v naší geologické historii, jež je přímo spojené s ochlazením planety.

Všimli si toho vědci z Harvardu, když studovali starodávný kousek oceánského sedimentu v Nevadě. Podle nich šlo hlavně o jílovitou břidlici a vápenec, přičemž oba vzorky obsahovaly sloučeniny pocházející dříve jednoznačně z chlorofylu a byly vyprodukované řasami.

A teď to šokující – během periody pouhých pár milionů let se objem těchto reliktů zvýšil zhruba pětinásobně. Je tedy zřejmé, že právě v časech velkého vymírání v pozdním ordoviku daná řasa explodovala v moři co do počtu. Ten mohl být samozřejmě natolik masivní, že způsobil i ochlazení a vymírání jiných druhů. I jediná řasa se může namnožit po celé planetě, má-li ideální podmínky.

Pokud je vše skutečně tak, jak říkají vědci, pak před sebou máme skutečně unikátní okamžik. Je to vůbec poprvé, co nějaký jiný druh kromě člověka způsobuje masivní vymírání druhů. Nemluvě ovšem o tom drobném detailu, že řasa na rozdíl od nás nemá rozum. O to více je to celé smutné.

Mohlo by vás zajímat

Reklama