- Martin Pokorný
- Doprava
- 01. dubna 2025
- 13:48
Výzkum odhalil 20 modelů aut, které mají nejčastěji stočený tachometr
Důsledkem je nejen to, že tito řidiči přeplatí své auto, ale může to být také důvodem častějších návštěv servisu. Autem s nejčastěji stočeným tachometrem byl podle studie carVertical v České republice v roce 2024 Ford Mustang.
Celkem 13,5 % modelů kontrolovaných na platformě carVertical vykázalo zmanipulované údaje na tachometru. Mustang je na trhu ojetých automobilů velice ceněný, a nepoctiví prodejci proto snižují jeho počet najetých kilometrů a zvyšují tak jeho cenu. Tachometry modelů Mustang byly v průměru stočeny o 50 000 km.
Za Fordem Mustangem následují Mercedes-Benz třídy E (10,3 %) a Audi A5 (10,3 %). Tachometr Mercedesu třídy E byl průměrně stočený o 131 000 kilometrů a v případě Audi A5 o 69 000 kilometrů. Luxusní a prémiové modely, jako jsou Mercedes třídy E a Audi A5, přitahují podvody s tachometrem díky vysoké prodejní ceně a poptávce na trhu.
Vzhledem k tomu, že jsou tyto vozy populární také v jiných evropských zemích, byla velká část z nich pravděpodobně do České republiky dovezena a tam se také manipulovalo s počtem najetých kilometrů tak, aby se zvedla prodejní cena.
„Prokázat podvod s tachometrem je náročné a podvodníci se tak cítí, že na ně nikdo nemůže. Pokud se chcete vyhnout falešným najetým kilometrům, je vždy nutné zkontrolovat historii vozidla. Ani současný majitel nemusí vždy vědět o stočení tachometru, ke kterému došlo před tím, než vůz koupil. O to nepříjemnější je pak překvapení, když na to upozorní potencionální kupující," vysvětluje Matas Buzelis ze společnosti CarVertical.
Mercedes-Benz třídy E se nejen zařadil mezi auta s největším podílem stočených tachometrů, ale patří také mezi modely s nejvyšším počet stočených kilometrů. Mezi další automobily s vysokým počet stočených kilometrů patří Volkswagen Touareg (192 000 km), Ford Transit (186 000 km) a BMW řady 5 (113 000 km).
Pokud se u těchto modelů uvádí, že mají najeto 100 000 kilometrů, může to být ve skutečnosti dvojnásobek nebo dokonce trojnásobek. „Zpráva o historii vozidla odhaluje, kdy byl tachometr stočený a o kolik kilometrů byl upraven. Kupujícím to pomáhá lépe pochopit skutečný stav a hodnotu vozidla,“ dodává Buzelis.
Jako nejbezpečnější modely se ve studii ukázaly Opel Astra, Volkswagen Passat a Audi A3, u kterých bylo zfalšováno jen 3,8 % kontrolovaných aut. Kupující by přesto měli být při nákupu těchto vozidel na pozoru.
Další modely s poměrně nízkým podílem zfalšovaných najetých kilometrů jsou BMW X5 (3,9%), Volkswagen Sharan (4,2%) a Volkswagen Golf (4,5%). Tachometr modelu Audi A3 byl průměrně stočený o 43 354 km, následoval Opel Astra (45 875 km), BMW X5 (59 596 km), Volkswagen Passat (101 564 km), a Volkswagen Sharan (128 892 km).
Studie ukázala, že v případě Forda Mustanga existuje až trojnásobná pravděpodobnost, že bude mít stočený tachometr, než u modelu Opel Astra či Audi A3. Žádné auto však není zcela imunní vůči stáčení tachometrů. Stáčení počtu najetých kilometrů se týká novějších a starších modelů, a je proto důležité, aby kupující podrobně posoudili jakékoliv auto, které si chtějí koupit.
Zdroj: carVertical
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email