Výzkum odhalil 20 modelů aut, které mají nejčastěji stočený tachometr

 
Další 1 fotografie v galerii
Celkem 13,5 % modelů kontrolovaných na platformě carVertical vykázalo zmanipulované údaje na tachometru / Pixabay
O podvodech s tachometry se ví čím dál více, ale trh s ojetými automobily se lepší jen pomalu. Podvodníci každý rok podvedou tisíce řidičů, kteří si koupí vozidla se zfalšovaným počtem najetých kilometrů.

Důsledkem je nejen to, že tito řidiči přeplatí své auto, ale může to být také důvodem častějších návštěv servisu. Autem s nejčastěji stočeným tachometrem byl podle studie carVertical v České republice v roce 2024 Ford Mustang.

Celkem 13,5 % modelů kontrolovaných na platformě carVertical vykázalo zmanipulované údaje na tachometru. Mustang je na trhu ojetých automobilů velice ceněný, a nepoctiví prodejci proto snižují jeho počet najetých kilometrů a zvyšují tak jeho cenu. Tachometry modelů Mustang byly v průměru stočeny o 50 000 km.

Za Fordem Mustangem následují Mercedes-Benz třídy E (10,3 %) a Audi A5 (10,3 %). Tachometr Mercedesu třídy E byl průměrně stočený o 131 000 kilometrů a v případě Audi A5 o 69 000 kilometrů. Luxusní a prémiové modely, jako jsou Mercedes třídy E a Audi A5, přitahují podvody s tachometrem díky vysoké prodejní ceně a poptávce na trhu.

Vzhledem k tomu, že jsou tyto vozy populární také v jiných evropských zemích, byla velká část z nich pravděpodobně do České republiky dovezena a tam se také manipulovalo s počtem najetých kilometrů tak, aby se zvedla prodejní cena.

„Prokázat podvod s tachometrem je náročné a podvodníci se tak cítí, že na ně nikdo nemůže. Pokud se chcete vyhnout falešným najetým kilometrům, je vždy nutné zkontrolovat historii vozidla. Ani současný majitel nemusí vždy vědět o stočení tachometru, ke kterému došlo před tím, než vůz koupil. O to nepříjemnější je pak překvapení, když na to upozorní potencionální kupující," vysvětluje Matas Buzelis ze společnosti CarVertical.

Mercedes-Benz třídy E se nejen zařadil mezi auta s největším podílem stočených tachometrů, ale patří také mezi modely s nejvyšším počet stočených kilometrů. Mezi další automobily s vysokým počet stočených kilometrů patří Volkswagen Touareg (192 000 km), Ford Transit (186 000 km) a BMW řady 5 (113 000 km).

Pokud se u těchto modelů uvádí, že mají najeto 100 000 kilometrů, může to být ve skutečnosti dvojnásobek nebo dokonce trojnásobek. „Zpráva o historii vozidla odhaluje, kdy byl tachometr stočený a o kolik kilometrů byl upraven. Kupujícím to pomáhá lépe pochopit skutečný stav a hodnotu vozidla,“ dodává Buzelis.

Jako nejbezpečnější modely se ve studii ukázaly Opel Astra, Volkswagen Passat a Audi A3, u kterých bylo zfalšováno jen 3,8 % kontrolovaných aut. Kupující by přesto měli být při nákupu těchto vozidel na pozoru.

Další modely s poměrně nízkým podílem zfalšovaných najetých kilometrů jsou BMW X5 (3,9%), Volkswagen Sharan (4,2%) a Volkswagen Golf (4,5%). Tachometr modelu Audi A3 byl průměrně stočený o 43 354 km, následoval Opel Astra (45 875 km), BMW X5 (59 596 km), Volkswagen Passat (101 564 km), a Volkswagen Sharan (128 892 km).

Studie ukázala, že v případě Forda Mustanga existuje až trojnásobná pravděpodobnost, že bude mít stočený tachometr, než u modelu Opel Astra či Audi A3. Žádné auto však není zcela imunní vůči stáčení tachometrů. Stáčení počtu najetých kilometrů se týká novějších a starších modelů, a je proto důležité, aby kupující podrobně posoudili jakékoliv auto, které si chtějí koupit.

Zdroj: carVertical

Mohlo by vás zajímat

Reklama